•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

حکم اعدام یک زندانی در اردبیل اجرا شد

0
72

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۱شهریور ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی با اتهام قتل در زندان مرکزی اردبیل اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز دوشنبه ۲۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، احمد پناهی خانقاه، متولد: ۱۳۶۱، زندانی متهم به قتل و محبوس در زندان مرکزی اردبیل، اعدام شد.‌

سازمان حقوق بشر ایران در این خصوص اعلام کرد:”وی ماه گذشته نیز جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود و با اخذ مهلت یک ماهه به بند خود بازگشته بود.”

لازم به ذکر است، احمد پناخی خانقاه، از سال ۱۳۹۷، در پی ارتکاب قتل ناموسی بازداشت و پس از طی مراحل دادرسی توسط دادگاه کیفری استان اردبیل به اعدام محکوم شده بود.

این زندانی، در تاریخ ۱۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، برای اجرای حکم اعدام از بند عمومی زندان مرکزی اردبیل به سلول انفرادی در این زندان منتقل شده بود.

اجرای حکم اعدام احمد پناهی خانقاه تا لحظه تنظیم این خبر، توسط رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.