•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

احکام اعدام ۲ زندانی در زندان داران اصفهان اجرا شد

0
63

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۳شهریور ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام ۲ زندانی با اتهام قتل عمد در زندان شهرستان داران از توابع استان اصفهان اجرا شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه سه شنبه ۲۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، علی همت استکی، متولد: ۱۳۶۶، چادگان، به همراه یک زندانی یک زندانی دیگر با هویت نامشخص، اهل تبریز، دو زندانی متهم به قتل و محبوس در زندان داران از توابع شهرستان فریدن واقع در استان اصفهان، اعدام شدند.

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت:”علی همت استکی از حدود ۵ سال پیش به اتهام قتل دوستش بازداشت و به اعدام محکوم شد. علی و دوستش برسر مسایل مالی اختلاف داشتند و این قتل ناخواسته اتفاق افتاده بود.”

اعدام این دو زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.