•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۳ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, سپتامبر 25

انتقال دستکم یک زندانی به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام

0
41

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۹شهریور ماه ۱۴۰۱، دست‌کم یک زندانی در زندان رجایی شهر کرج جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، حمید نجاتی، زندانی متهم به قتل و محبوس در اندرزگاه ۱ زندان رجائی شهر کرج، جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد.

یک منبع مطلع در این خصوص به حقوق بشر در ایران گفت:”حمید نجاتی، چند سال پیش مرتکب یک فقره قتل شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی توسط دادگاه کیفری به اعدام محکوم شد و تا به امروز ولی دم مقتول رضایت ندادند و از چند روز پیش برای اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده است.”

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.