•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

احکام‌ اعدام‌ ۲ زندانی در زندان مرکزی زاهدان اجرا شد

0
97

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۳۰مهر ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام ۲ زندانی متهم به جرائم موادمخدر و محبوس در زندان مرکزی زاهدان اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، سحرگاه امروز شنبه ۳۰ مهر ماه ۱۴۰۱، جمعه گمشادزهی- فرزند: رمضان و هابیل شهنوازی (حسین زهی)، فرزند: عباس، دو زندانی متهم به جرائم موادمخدر و محبوس در زندان مرکزی زاهدان اعدام شدند.‌

براساس این گزارش، هابیل شهنازی از حدود ۳ سال قبل به اتهام حمل و نگهداری نوعی از موادمخدر دستگیر و پس از طی مراحل دادرسی به اعدام محکوم شده بود.‌

همچنین، جمعه گمشادزهی، از سال ۱۳۹۹، به اتهام‌ مرتبط با موادمخدر دستگیر و پس از طی مراحل قضایی در دادگاه انقلاب زاهدان به اعدام محکوم شده بود.‌

احکام اعدام این ۲ زندانی قبل از اجرا در دیوانعالی کشور تایید شده بود.‌

اجرای احکام اعدام این دو زندانی تا لحظه تنظیم این خبر، توسط رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.