•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

بازداشت دستکم ۱۱ تَن از شهروندان توسط نیروهای امنیتی

0
91

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۳۰مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در سنندج، ارومیه، مهاباد و مریوان، دستکم ۱۱ تن از شهروندان را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کَردپا، طی روزهای اخیر، رامیار منبری – فرزند: نجم الدین، فرید منبری – فرزند: فاروق، اهل روستای نییه ر، در محله فیض آباد شهر سنندج مرکز استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

از مکان نگهداری، چگونگی روند بررسی پرونده، مصادیق حقوقی اتهامات و نام ارگان بازداشت کننده این افراد اطلاعی در دست نیست.

همچنین، طی روزهای گذشته، نیهاد میرزایی، عمران میرزایی، مهرداد ابراهیمی، پیمان ابراهیمی و کامران منصوری، اهالی روستای بالو از توابع ارومیه در استان آذربایجان غربی، مرتبط با اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.‌

علیرغم گذشت مدتی از بازداشت این افراد، از وضعیت رسیدگی به پرونده، نام ارگان بازداشت کننده و مصادیق حقوقی اتهامات این افراد اطلاعی در دسترس نیست.

در ادامه نیز، طی روزهای گذشته، هیمن چراغ زاده، هوار حق پرست – متولد: ۱۳۸۶ (کودک) و هژار محمودرش، سه تن از شهروندان ساکن مهاباد از توابع استان آذربایجان غربی، در ارتباط با اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.‌

از مکان نگهداری، اتهامات منتسبه و آخرین وضعیت این افراد اطلاعی در دسترس نیست.

همچنین، طی روزهای اخیر، جلیل احمدی، متولد: ۱۳۵۵، فرزند: احمد، اهل مریوان از توابع استان کردستان، پس از ضرب و شتم شدید و آسیب‌های جسمانی بسیار جهت بازجوئی به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر سنندج مرکز استان کردستان منتقل شد.

به نقل از یک منبع مطلع:”شدت آسیب‌های وارده به جلیل احمدی به حدی شدید است که وی از زمان بازداشت ۴ مرحله توسط پزشک در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج مورد معالجه قرار گرفته اما مسئولان این ارگان امنیتی مانع اعزام وی به مرکز درمانی خارج از بازداشتگاه هستند.”

پس از انتشار اخبار مرتبط با جان باختن مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله اهل سقز از توابع استان کردستان که پس از سفر به تهران و بازداشت توسط پلیس امنیت اخلاقی (گشت ارشاد) و انتقال وی به بازداشتگاه و سپس جان باختن وی که با ابهامات بسیاری همراه بود اعتراضات گسترده ای از استان کردستان شکل گرفت و در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله نیروهای امنیتی برای سرکوب این‌ اعتراضات خواستار اقدام فوری جامعه جهانی شده بود.

حقوق بشر در ایران، با توجه به برگزاری این دور از اعتراضات سراسری بصورت روزانه و با انتشار گزارشاتی برگزاری این دور از اعتراضات در روزهای،  سوم،   چهارم،   پنجم،   ششم،   هفتم،   هشتم ، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم وبیست و دوم این تجمعات اعتراضی را پوشش خبری داده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو سازی ارگانهای امنیتی ناقض ماده۱۹اعلامیه جهانی حقوق بشر و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.