•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, نوامبر 27

احکام‌ اعدام ۲ زندانی در بروجرد اجرا شد

0
79

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۹آبان ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام ۲ زندانی از جمله یک‌ زن با اتهام قتل عمد در زندان مرکزی شهرستان بروجرد اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه یکشنبه ۱ آبان ماه ۱۴۰۱، سجاد زینیوندنژاد – متولد: ۱۳۷۱، زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان شهرستان بروجرد از توابع استان لرستان اعدام شد.

یک‌ منبع مطلع در تشریح این خبر به سازمان حقوق بشر ایران گفت:”سجاد از طایفه بیرانوند بود و از بهمن ماه ۱۳۹۸ به اتهام قتل بازداشت و به اعدام محکوم شد. سه ماه است بزرگان و ریش سفیدان طایفه برای رضایت گرفتن با خانواد مقتول در رفت و آمد بودند اما خانواده مقتول حاظر نشدند دیه را قبول کنند و خواهان قصاص وی شدند.”

لازم به ذکر است، سجاد زینیوندنژاد، در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، نیز یک بار به انفرادی منتقل شده بود اما به دلایل نامشخصی حکم وی اجرا نشده بود.

در خبری دیگر همچنین، سحرگاه پنج‌شنبه ۵ آبان ماه ۱۴۰۱، یک زن با هویت نامشخص، متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی شهرستان بروجرد اعدام شد.

لازم به اشاره است، این زن پس از بازداشت به اتهام قتل همسر خود و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در مرحله دادرسی توسط دادگاه کیفری به اعدام محکوم شد.

تا لحظه تنظیم این خبر هویت وی احراز نشده است.

اعدام این ۲ زندانی تا لحظه تنظیم این خبر توسط رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.