•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

جلسه محاکمه اجلال قوامی در دادگاه انقلاب سنندج برگزار شد

0
81

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۹آبان ماه ۱۴۰۱، جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده قضایی اجلال قوامی، روزنامه نگار اهل سنندج برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۹ آبان ماه ۱۴۰۱، اجلال قوامی، روزنامه نگار و فعال رسانه ای، ساکن شهر سنندج مرکز استان کردستان، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر با اتهام(تبلیغ علیه نظام از طریق نوشتن مطالب در فضای مجازی) محاکمه و دفاعیات خود را به همراه وکلایش به قاضی دادگاه ارائه کرد. جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام اجلال قوامی در شهریور ماه سال جاری برگزار شده بود.

یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرد:”در این جلسه دادرسی، اجلال قوامی بعنوان متهم و جوانمیر عبدالهی به همراه هیمن مجیدی، دو تن از وکلای دادگستری که وکلای پرونده وی را بر عهده داشتند دفاعیات خود را از بابت اتهام (تبلیغ علیه نظام) به قاضی دادگاه ارائه و خواستار تبرئه موکل خود شدند.”

لازم به ذکر است، اجلال قوامی، طی روزهای گذشته با دریافت ابلاغیه ای کتبی برای حضور در این جلسه دادرسی با دریافت ابلاغیه ای کتبی از تاریخ جلسه دادرسی خود مطلع شده بود. 

این روزنامه نگار، در تاریخ ۱۶ شهریور ماه ۱۴۰۱، با دریافت ابلاغیه ای کتبی از سوی شعبه ۵ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهر سنندج به این جلسه بازپرسی احضار شد و در تاریخ ۲۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، پس از حضور در دفتر شعبه ۵ دادسرای عمومی و انقلاب این شهر تفهیم اتهام شد و با تودیع قرار کفالت به مبلغ ۸۰ میلیون تومان آزاد شد. 

اجلال قوامی، پیش از این هم در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۷، توسط شعبه ۱۰۹ دادگاه کیفری ۲ شهر سنندج مرکز استان کردستان بصورت غیابی با اتهام (نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی) به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

این روزنامه نگار و فعال رسانه ای اهل سنندج، در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۳۹۷، پس از احضار به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای سنندج و طی مراحل بازپرسی با اتهام (نشراکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی) مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و با قرار کفالت ۲۰ میلیون تومان آزاد شد.

همچنین، در تاریخ ۱۹ خرداد ماه ۱۳۹۷، اداره پیگیری اطلاعات سپاه شهر سنندج، اجلال قوامی را به همراه هیوا رحیمی و احمد خلیقی جهت بازجوئی احضار کرده بود.

اجلال قوامی، در پرونده دیگری هم در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۹۶، توسط شعبه ۴ بازپرسی دادسرای شهر سنندج احضار و با اتهام (تبلیغ علیه نظام)، (گفتگو با رسانه‌های مخالف نظام) و (توهین به سپاه پاسداران) تفهیم اتهام شده بود.

همچنین حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۱ فروردین ماه ۱۳۹۷، با انتشار گزارشی، از احضار اجلال قوامی به در پلیس فتا شهر سنندج و سپس انتقال وی به شعبه اول بازپرسی دادسرای این شهر خبر داده شود.‌

اجلال قوامی، پس از حضور در پلیس فتا شهر سنندج در ارتباط با اعتراضات دی‌ماه ۱۳۹۶ و کانال‌های تلگرامی مخالف حکومت تحت بازجویی قرارگرفت و در تاریخ ۵ فروردین‌ماه ۱۳۹۷ توسط بازپرس در شعبه اول دادسرای عمومی و انقلاب شهر سنندج در پی شکایت بسیج رسانه به (ارتباط و همکاری با کانال‌های مخالف نظام) و (نشر اکاذیب و مطالب خلاف قانون) متهم شده بود.

 اجلال قوامی، فعالیت روزنامه‌نگاری را از سال ١٣٧٩ با روزنامه ایران آغاز کرد و هم‌اکنون یکی از روزنامه‌نگاران سرشناس استان کُردستان به شمار می‌رود.

محرومیت افراد از آزادی بیان، ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.