•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, نوامبر 27

احکام اعدام‌۳ زندانی در زندان عادل آباد شیراز اجرا شد

0
66

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۵آبان ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام ۳ زندانی با جرائم موادمخدر و قتل عمد در زندان عادل آباد شیراز اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه سه شنبه ۱۰ آبان ماه ۱۴۰۱، امیر غنچه و جعفر تورجان – دک زندانی متهم به جرائم موادمخدر و یک زندانی دیگر با هویت نامشخص – متهم به قتل عمد، محبوس در زندان (مرکزی) عادل آباد شهر شیراز مرکز استان فارس اعدام شدند.

یک منبع مطلع در تشریح این خبر به سازمان حقوق بشر ایران گفت:”امیر غنچه از حدود سه سال پیش بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. جعفر تورجان نیز از ۲ سال پیش بازداشت شده بود.”

همچنین، یک‌ زندانی دیگر با هویت نامشخص، متهم به قتل در زندان عادل آباد شیراز به همراه امیر غنچه و جعفر تورجان، اعدام شده اما از هویت وی اطلاعی در دست نیست.‌

اعدام این ۳ زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.