•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

افزایش شمار زندانیان اعدام شده در زندان مرکزی زاهدان

0
125

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۷آبان ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام دستکم ۳ زندانی با جرائم موادمخدر و قتل عمد در زندان‌ مرکزی زاهدان اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، سحرگاه یکشنبه ۱۵ آبان ماه ۱۴۰۱، عزیز نارویی، اهل زاهدان، زندانی متهم به جرائم موادمخدر در زندان مرکزی این شهر اعدام شد.

براساس این گزارش، عزیز نارویی، در سال ۱۳۹۹، به اتهام حمل و نگهداری مواد مخدر، بازداشت و توسط دادگاه انقلاب زاهدان به اعدام محکوم شد.

گفته می شود اجرای حکم اعدام این زندانی بدون اعلام قبلی به خانواده وی برای انجام آخرین ملاقات صورت گرفته است.‌

در خبری دیگر، سحرگاه امروز سه شنبه ۱۷ آبان ماه ۱۴۰۱، شعیب آسکانی با نام مستعار (راشد بلوچ)، فرزند: غلام حسین، اهل پیشن به همراه اسحاق آسکانی، فرزند: دلاور، اهل شرق بلوچستان، دو زندانی متهم به چندین فقره قتل، در زندان زاهدان اعدام شدند.‌

وبسایت حال وش به نقل از یک منبع مطلع نوشت:”این دو زندانی از مرز پاکستان به سمت ایران سفر می کردند که توسط نیروهای مرزبانی بازداشت و  پس از درگیری ۷ نفر را به قتل رساندند”

اجرای احکام اعدام این ۳ زندانی تا لحظه تنظیم این خبر توسط رسانه های رسمی داخل کشور اعلام نشده است.‌

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور، احکام اعدام با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی،نسبت به آن اعتراض کرد.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.