•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, دسامبر 4

احکام اعدام دستکم ۳ زندانی در زاهدان اجرا شد

0
147

حقوق بشر در ایرانامروز دوشنبه ۲۳آبان ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام دستکم ۳ زندانی متهم به جرائم موادمخدر در زندان مرکزی زاهدان اجرا شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، سحرگاه یکشنبه ۲۲ آبان ماه ۱۴۰۱، امام بخش نارویی(لک زهی)، فرزند؛ رحمان؛ متاهل و دارای ۲ فرزند، محسن آنشینی، متولد: ۱۳۷۷، متاهل و اهل زاهدان به همراه ولی رودینی، سه زندانی متهم به جرائم موادمخدر و محبوس در زندان مرکزی زاهدان اعدام شدند.

براساس این گزارش، ولی رودینی، امام بخش نارویی و محسن آنشینی، در ۳ پرونده جداگانه، در سال ۱۳۹۹ به اتهام حمل و نگهداری نوعی از موادمخدر دستگیر و پس از طی مراحل قضایی به اعدام محکوم شدند.

همچنین، بنا بر اعلام خانواده امام بخش نارویی و محسن آنشینی، در حالی که آنها برای آخرین ملاقات پیش از اجرای حکم به زندان مرکزی زاهدان مراجعه کرده بودند متوجه اجرای حکم پیش از انجام ملاقات شدند و جسد بی جان این ۲ زندانی را تحویل گرفتند.

تا لحظه تنظیم این خبر اجرای احکام این زندانیان توسط رسانه های رسمی داخل ایران اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.