•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

یوسف عمرپور برای تحمل حبس بازداشت و به زندان نقده منتقل شد

0
70

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۳آبان ماه ۱۴۰۱، یوسف عمرپور، برای سپری کردن دوران حبس تعزیری خود بازداشت و به زندان نقده منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز یکشنبه ۲۲ آبان ماه ۱۴۰۱،‌ یوسف عمرپور، اهل روستای چیانه از توابع شهرستان پیرانشهر در استان آذربایجان غربی، پس از احضار به واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان بازداشت و به زندان شهرستان نقده منتقل شد.

لازم به ذکر است، یوسف عمرپور، در مراحل دادرسی ابتدا توسط شعبه دادگاه انقلاب شهرستان پیرانشهر به ریاست قاضی بابایی از بابت اتهام (همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام) محاکمه و به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.‌

پس از اتمام مراحل دادرسی و قطعی شدن این حکم سپس پرونده یوسف عمرپور به واحد اجرای احکام دادسرای شهرستان پیرانشهر ارجاع شده بود.‌

یوسف عمر پور، در تاریخ ۱۱بهمن ماه ۱۴۰۰، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان پیرانشهر بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و تفهیم پس از انتقال به زندان شهرستان نقده در تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۴۰۰ با تودیع وثیقه  آزاد شده بود.

پیشتر هم ایوب حدیثی، علی عمرپور و رحمان خدمتگذار، سه تن از متهمان هم پرونده با یوسف عمرپور، برای سپری کردن دوران حبس خود بازداشت و به زندان نقده منتقل شدند.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهام به آنها براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاپیرانشهرحقوق بشر ایرانهمکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظامتوابع شهرستان پیرانشهرپیرانشهر آذربایجانغربیبازداشت اجرای حکم زندانهمکاری با یکی از احزاب اپوزیسیونقاضی اجرای احکام کیفریپیرانشهر آذربایجان غربیهمکاری با احزاب مخالف نظامهمکاری با احزاب کرد مخالف نظاماداره اطلاعات در شهرستان پیرانشهرشهرستان پیرانشهر،حقوق بشرهمکاری با احزاب کوردقاضی باباییهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیبازداشت اجرای حکم حبسیوسف عمرپورزندانی سیاسیهمکاری با احزاب کوردیزندان نقدهممنوعیت از عضویت در احزاببازداشت،چیانهمحکومیت به زنداننقض سرکوب احزابمحرومیت از عضویت در احزابدادگاه انقلاب پیرانشهرزندانیان سیاسی،چیانه پیرانشهرحقوق بشر در ایرانقاضی بابائیهمکاری با احزاب اپوزیسیونروستای چیانهزندانی سیاسی،احرای حکم حبس تعزیریحبس تعزیریکردستان احزاب کوردیهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامروستای چیانه پیرانشهربازداشت اجرای حکم

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.