•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

انتقال یک زندانی به سلول‌انفرادی جهت اجرای حکم اعدام

0
55

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۴ آذر ماه ۱۴۰۱، یک زندانی محکوم به اعدام در زندان مرکزی زاهدان جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، روز پنجشنبه ۳ آذر ماه ۱۴۰۱، عارف کبدانی، متولد: ۱۳۷۸، مجرد، اهل زاهدان و زندانی متهم به قتل جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در زندان مرکزی زاهدان منتقل شد.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است:”عارف در یک نزاع خیابانی که در سال ۱۳۹۸ به وقوع پیوست فردی را به قتل رساند و پس از بازداشت و طی مراحل قضایی به اعدام محکوم شد.”

جزئیات بیشتری در خصوص پرونده عارف کبدانی در دسترس نیست.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.