•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, دسامبر 4

گزارشی از بازداشت ۵ تن از شهروندان در مناطق مختلف کشور

0
73

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۴ آذر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در تهران، چابهار، پیرانشهر و مریوان، دستکم ۵ تن از شهروندان را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای گذشته، آمنه زمانی، زانا چم، مبین پاتنی و سیروان کرداری، چهار تن از شهروندان ساکن استانهای تهران، کردستان و آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. همچنین یک زن – (هویت نامشخص) ساکن شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد.

براساس این گزارش، روز پنجشنبه ۳ آذر ماه ۱۴۰۱، آمنه زمانی، فعال حقوق کودک، ساکن استان تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

بازداشت آمنه زمانی توسط نیروهای امنیتی هنگامی صورت گرفت که وی در جلسه ای در خصوص یاری رسانی و کمک به کودکان کار و خیابان مشارکت کرده بود.

تا این لحظه از وضعبت، نام ارگان بازداشت کننده و مصادیق حقوقی اتهامات آمنه زمانی اطلاعی در دست نیست.

کولبر نیوز در خبری اعلام کرد؛ روز یکشنبه ۲۹ آبان ماه ۱۴۰۱، سیروان کرداری – متولد: ۱۳۸۳ به همراه مبین پاتنی – متولد: ۱۳۸۳، دو شهروند ساکن شهرستان مریوان از توابع استان کردستان، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شدند.

همچنین، کُردپا در خبری افزود؛ روز چهارشنبه ۲ آذر ماه ۱۴۰۱، زانا چم، ساکن شهرستان پیرانشهر از توابع استان آذربایجان غربی، در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل وی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

لازم به اشاره است که زانا چم، دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد در رشته معماری است و تا لحظه تنظیم این خبر از علت دقیق بازداشت، مصادیق حقوقی اتهامات و وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.

وبسایت کمپین فعالین‌بلوچ نیز در خبری اعلام کرد، روز چهارشنبه ۲ آذر ماه ۱۴۰۱، یک زن (با هویت نامشخص)، ساکن شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

از هویت وی تا لحظه تنظیم‌ این خبر اطلاعی در دسترس نیست اما علت بازداشت این زن، (عدم رعایت حجاب) عنوان و در مقابل ستاد فرماندهی نیروی انتظامی در چابهار بازداشت شده است.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

سازمان عفو بین‌الملل، در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۴۰۱ هم  با انتسار یک بیانیه مطبوعاتی، خواستار اقدام فوری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پس از کشتار وحشتناک معترضان در ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

همچنین، در پی شدت گرفتن اعتراضات افزایش موج بازداستها، ارعاب و کشتار شهروندان و کودکان، شورای حقوق بشر سازنان‌ملل متحد، در پی درخواست دو کشور آلمان و لوکزامبورگ، جلسه ای اضطراری را برای بررسی و تصویب قطعنامه ای بر علیه حکومت ایران به خاطر سرکوب گسترده شهروندان برگزار کرد.

حقوق بشر در ایران، بصورت روزانه این اعتراضات را از روز، سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم و بیست و دوم این تجمعات اعتراضی پوشش خبری داد

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعال حقوق کودکفعال حقوق بشرفعالان مدنیفعالان مدنی در کردستانفعالان حقوق کودکمهر ماه ۱۴۰۱مهر ۱۴۰۱مهرماه۱۴۰۱مبین پاتنیمحاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱مریوانمراحل بازجویینقض حقوق بشر در ایران،چابهار،کردستان،۱۴۰۱۱۴۰۱،پیرانشهرآمنه زمانیآبان ماه ۱۴۰۱آبان ۱۴۰۱اداره اطلاعات شهرستان چابهاراستان کردستان،استان سیستان و بلوچستان،اعتراضات ۱۴۰۱اعتراضات آبان ۱۴۰۱اعتراضات آبان۱۴۰۱اعتراضات سراسریاعتراضات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱اعتراضات سراسری ایراناعتراضات سراسری تهراناعتراضات سراسری دانشجویاناعتراضات سراسری شهریور ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری شهریور۱۴۰۱اعتراضات سراسری۱۴۰۱اعتراضات سراسری،بازجویی کردن،بازداشت فعالان مدنیبازداشت فعالان حقوق کودکبازداشت فعالان حقوق کودک در ایرانبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت بی خبریبازداشت بیخبریبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شدگان ۱۴۰۱بازداشت شدگان اعتراضات سراسریبازداشت شدگان شهریور۱۴۰۱تهرانحقوق بشر در ایران،حقوق بشر،حقوق شهروندی،زانا چمزانا جمزاناچمزاناجمسیروان کرداریسیستلن و بلوچستانسیستان و بلوچستان،سرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهشهرستان چابهار

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.