•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

انتقال یک زندانی به سلول انفرادی در زندان مرکزی اصفهان برای اجرای حکم اعدام

0
1095

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۷ مهر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۲۹ دیوان عالی کشور، به ریاست عزیزالله رزاقی، با صدور دادنامه ای شهروز کاظمی نورالدین وند، ساکن شاهین شهر اصفهان را با اتهام محاربه از طریق سرقت مسلحانه به اعدام محکوم کرد. همچنین به خانواده این زندانی اعلام شده برای آخرین ملاقات به زندان دستگرد اصفهان مراجعه نمایند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۷ مهر ماه ۱۳۹۹، شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب استان اصفهان در تماس تلفنی با خانواده شهروز کاظمی نورالدین وند – فرزند: شاهرخ – متولد: ۱۳۷۱ – شغل: آزاد و متاهل، زندانی محکوم به اعدام با اتهام محاربه از طریق سرقت مسلحانه محبوس در زندان مرکزی اصفهان را برای انجام آخرین ملاقات فراخواند. این زندانی برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده است. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: “شهروز کاظمی نورالدین وند، در بهمن ماه سال ۱۳۹۵ به همراه برادرش، شادمان کاظمی  و فردی دیگر به نام قدرت الله انصاری طلا فروشی خیابان عطار در شاهین شهر اصفهان را بصورت مسلحانه مورد سرقت قرار دادند. پس از متواری شدن این افراد و انجام تحقیقات پلیس آگاهی این افراد شادمان کاظمی در شهرستان شاهین شهر اصفهان و شهروز کاظمی در اهواز و قدرت الله انصاری هم در شهرستان سقز در استان کردستان توسط پلیس آگاهی و اداره اطلاعات بازداشت شدند.” 

این منبع مطلع در ادامه افزود: “این افراد پس از بازداشت و انتقال به بازداشتگاه اداره آگاهی شهرستان شاهین شهر و انجام بازجوئی هایی که به قصد اقرار گیری از این افراد توام با ضرب و جرح شدید صورت گرفت با اتهام محاربه از طریق مسلحانه، تفهیم اتهام شدند. این افراد از  فروردین ماه سال ۱۳۹۶ به مدت ۲ ماه در سلول انفرادی زندان دستگرد اصفهان محبوس شدند و شادمان کاظمی به بند جوانان و شهروز کاظمی هم به بند دیگری در زندان دستگرد منتقل شد. پرونده این افراد با آغاز مراحل دادرسی به شعبه ۲ دادگاه انقلاب اصفهان ارجاع داده شد و در آبان ماه سال ۱۳۹۶، جلسه دادرسی به اتهامات شهروز کاظمی بعنوان متهم ردیف اول، شادمان کاظمی بعنوان متهم ردیف دوم و قدرت الله انصاری هم بعنوان متهم ردیف سوم با اتهام محاربه از طریق سرقت مسلحانه محاکمه و در آذر ماه همان سال به اعدام محکوم شدند.

با اعلام اعتراض و ارجاع پرونده این افراد به شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور به ریاست عزیزالله رزاقی ارجاع و حکم اعدام هر ۳ نفر این افراد لغو و پرونده آنها به شعبه ۵ دادگاه انقلاب اصفهان بعنوان شعبه هم عرض ارجاع شد. جلسه دادرسی به اتهام شهروز کاظمی بعنوان متهم ردیف اول، شادمان کاظمی بعنوان متهم ردیف دوم و قدرت الله انصاری هم بعنوان متهم ردیف سوم با اتهام محاربه از طریق سرقت مسلحانه برگزار و براساس دادنامه صادره شهروز کاظمی بعنوان متهم ردیف اول به اعدام با چوبه دار، شادمان کاظمی متهم ردیف دوم به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری در تبعید به شهرستان بم و قدرت الله انصاری هم بعنوان متهم ردیف سوم به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری در تبعید به استان سیستان و بلوچستان محکوم شدند. 

این حکم پس از درخواست فرجام خواهی و توبه شهروز کاظمی نورالدین وند، بعنوان متهم ردیف اوین این پرونده که به اعدام با چوبه دار محکوم شده بود به شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور ارجاع شد. با توجه به استفتاء از مراجع تقلید شیعه از جمله آیت الله مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی و امام جمعه کنونی استان اصفهان اعلام کردند که با توجه به اینکه در این سرقت کسی کشته نشده پس این عمل محاربه محسوب نمی شود اما شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور بدون توجه به این مستندات در مرداد ماه سال ۱۳۹۷، حکم اعدام شهروز کاظمی را عیناً تائید کرد.

در دی ماه سال ۱۳۹۸، احکام حبس تعزیری در تبعید شادمان کاظمی بعنوان متهم ردیف دوم و قدرت الله انصاری هم بعنوان متهم ردیف سوم پرونده اجرا شد. اما با توجه به تائید حکم اعدام شهروز کاظمی نورالدین وند بعنوان متهم ردیف اول پرونده وی هم به شعبه اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شاهین شهر اصفهان ارجاع شد.” 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاحقوق بشراعدام / حق حیاتاعدام در ایرانحقوق بشر در ایرانزندان مرکزی اصفهاناجرای حکم اعدامحکم اعدامحبس تعزیریاجرای احکاممجازات اعدامحقوق شهروندیسرقت مسلحانهمجازات اعدام در ایرانمحاربهنقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشراعدام در ملاء عاممجازات غیر انسانینقض حقوق شهروندی در ایراناجرای حکم اعدام در ایرانحقوق شهروندی در ایرانزندان دستگرد اصفهاناعداممجازاتهای غیر انسانیمجازاتهای بیرحمانهسارق مسلححبس در تبعیدحقوق شهروندی درایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیمجازات غیرانسانیمجازات اعدام ایرانحکم اعدام در ایراننقض حکم اعدام در ایراناتهام سرقت مسلحانهحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیشاهین شهر اصفهاناعدام در زندانهای ایرانمحاربه از طریق سرقت مسلحانهمحاربه سرقت مسلحانهاتهام سرقتاجرای حکم اعدام زندانیان در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیحکم اعدام زندانیان در ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانمحاربه از طریق همکاری با سازمان مجاهدین خلقزندان دستگرد در اصفهانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام در زندانزندان متهم به سرقت مسلحانهسرقت مسلحانه در ایرانجرم سرقت مسلحانهزندانی متهم به سرقت مسلحانهمشارکت در سرقت مسلحانه مقرون به آزار در شباجرای حکم اعدام در زندان مرکزی اصفهانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانصدر حکم حبس تعزیریاتهام سرقت در ایرانصدور حکم اعدام در ایراناعدام محاربهاجرای احکام شاهین شهر اصفهانشهروز کاظمیشهروز کاظمی نورالدین ونداعدام شهروز کاظمی نورالدین وندشادمان کاظمیقدرت الله انصاریاجرای حکم اعدام در زندان دستگرد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: