•                  
چهارشنبه , ۰۱ بهمن , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, ژانویه 21

انتقال یک زندانی به سلول انفرادی در زندان مرکزی اصفهان برای اجرای حکم اعدام

0
353

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۷ مهر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۲۹ دیوان عالی کشور، به ریاست عزیزالله رزاقی، با صدور دادنامه ای شهروز کاظمی نورالدین وند، ساکن شاهین شهر اصفهان را با اتهام محاربه از طریق سرقت مسلحانه به اعدام محکوم کرد. همچنین به خانواده این زندانی اعلام شده برای آخرین ملاقات به زندان دستگرد اصفهان مراجعه نمایند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۷ مهر ماه ۱۳۹۹، شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب استان اصفهان در تماس تلفنی با خانواده شهروز کاظمی نورالدین وند – فرزند: شاهرخ – متولد: ۱۳۷۱ – شغل: آزاد و متاهل، زندانی محکوم به اعدام با اتهام محاربه از طریق سرقت مسلحانه محبوس در زندان مرکزی اصفهان را برای انجام آخرین ملاقات فراخواند. این زندانی برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده است. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: “شهروز کاظمی نورالدین وند، در بهمن ماه سال ۱۳۹۵ به همراه برادرش، شادمان کاظمی  و فردی دیگر به نام قدرت الله انصاری طلا فروشی خیابان عطار در شاهین شهر اصفهان را بصورت مسلحانه مورد سرقت قرار دادند. پس از متواری شدن این افراد و انجام تحقیقات پلیس آگاهی این افراد شادمان کاظمی در شهرستان شاهین شهر اصفهان و شهروز کاظمی در اهواز و قدرت الله انصاری هم در شهرستان سقز در استان کردستان توسط پلیس آگاهی و اداره اطلاعات بازداشت شدند.” 

این منبع مطلع در ادامه افزود: “این افراد پس از بازداشت و انتقال به بازداشتگاه اداره آگاهی شهرستان شاهین شهر و انجام بازجوئی هایی که به قصد اقرار گیری از این افراد توام با ضرب و جرح شدید صورت گرفت با اتهام محاربه از طریق مسلحانه، تفهیم اتهام شدند. این افراد از  فروردین ماه سال ۱۳۹۶ به مدت ۲ ماه در سلول انفرادی زندان دستگرد اصفهان محبوس شدند و شادمان کاظمی به بند جوانان و شهروز کاظمی هم به بند دیگری در زندان دستگرد منتقل شد. پرونده این افراد با آغاز مراحل دادرسی به شعبه ۲ دادگاه انقلاب اصفهان ارجاع داده شد و در آبان ماه سال ۱۳۹۶، جلسه دادرسی به اتهامات شهروز کاظمی بعنوان متهم ردیف اول، شادمان کاظمی بعنوان متهم ردیف دوم و قدرت الله انصاری هم بعنوان متهم ردیف سوم با اتهام محاربه از طریق سرقت مسلحانه محاکمه و در آذر ماه همان سال به اعدام محکوم شدند.

با اعلام اعتراض و ارجاع پرونده این افراد به شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور به ریاست عزیزالله رزاقی ارجاع و حکم اعدام هر ۳ نفر این افراد لغو و پرونده آنها به شعبه ۵ دادگاه انقلاب اصفهان بعنوان شعبه هم عرض ارجاع شد. جلسه دادرسی به اتهام شهروز کاظمی بعنوان متهم ردیف اول، شادمان کاظمی بعنوان متهم ردیف دوم و قدرت الله انصاری هم بعنوان متهم ردیف سوم با اتهام محاربه از طریق سرقت مسلحانه برگزار و براساس دادنامه صادره شهروز کاظمی بعنوان متهم ردیف اول به اعدام با چوبه دار، شادمان کاظمی متهم ردیف دوم به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری در تبعید به شهرستان بم و قدرت الله انصاری هم بعنوان متهم ردیف سوم به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری در تبعید به استان سیستان و بلوچستان محکوم شدند. 

این حکم پس از درخواست فرجام خواهی و توبه شهروز کاظمی نورالدین وند، بعنوان متهم ردیف اوین این پرونده که به اعدام با چوبه دار محکوم شده بود به شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور ارجاع شد. با توجه به استفتاء از مراجع تقلید شیعه از جمله آیت الله مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی و امام جمعه کنونی استان اصفهان اعلام کردند که با توجه به اینکه در این سرقت کسی کشته نشده پس این عمل محاربه محسوب نمی شود اما شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور بدون توجه به این مستندات در مرداد ماه سال ۱۳۹۷، حکم اعدام شهروز کاظمی را عیناً تائید کرد.

در دی ماه سال ۱۳۹۸، احکام حبس تعزیری در تبعید شادمان کاظمی بعنوان متهم ردیف دوم و قدرت الله انصاری هم بعنوان متهم ردیف سوم پرونده اجرا شد. اما با توجه به تائید حکم اعدام شهروز کاظمی نورالدین وند بعنوان متهم ردیف اول پرونده وی هم به شعبه اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شاهین شهر اصفهان ارجاع شد.” 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقدرت الله انصاریمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانیمجازاتهای بیرحمانهمجازاتهای غیر انسانیمحاربهمحاربه از طریق همکاری با سازمان مجاهدین خلقمحاربه از طریق سرقت مسلحانهمحاربه سرقت مسلحانهمشارکت در سرقت مسلحانه مقرون به آزار در شبنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حکم اعدام در ایراناتهام سرقتاتهام سرقت مسلحانهاتهام سرقت در ایراناجرای احکاماجرای احکام شاهین شهر اصفهاناجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان مرکزی اصفهاناجرای حکم اعدام در زندان دستگرداجرای حکم اعدام زندانیان در ایراناعداماعدام / حق حیاتاعدام محاربهاعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در زندانهای ایراناعدام شهروز کاظمی نورالدین وندجرم سرقت مسلحانهحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانحکم اعدامحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایرانحبس تعزیریحبس در تبعیدزندان متهم به سرقت مسلحانهزندان مرکزی اصفهانزندان دستگرد اصفهانزندان دستگرد در اصفهانزندانی متهم به سرقت مسلحانهسارق مسلحسرقت مسلحانهسرقت مسلحانه در ایرانشهروز کاظمیشهروز کاظمی نورالدین وندشاهین شهر اصفهانشادمان کاظمیصدور حکم اعدام در ایرانصدر حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: