دوشنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۲
دوشنبه, دسامبر 4

حکم اعدام یک زندانی در زندان رامهرمز اجرا شد

0
115

حقوق بشر در ایران ـ امروز یکشنبه ۹مهر ماه ۱۴۰۲، احکام اعدام یک زندانی با اتهام (قتل عمد) در زندان شهرستان رامهرمز، اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز یکشنبه ۹مهر ماه ۱۴۰۲، صمد مرادی، متولد: ۱۳۷۲، اهل شهرستان ایذه و زندانی متهم به (قتل عمد)، محبوس در زندان شهرستان رامهرمز از توابع استان خوزستان، اعدام شد. 

یک منبع مطلع درخصوص اعدام این زندانی به سازمان حقوق بشر ایران گفت:”صمد مرادی از حدود ۵ سال پیش به اتهام قتل بازداشت و به قصاص نفس محکوم شد. روز جمعه که خواستند صمد را جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل کنند، زندانیان دیگر اعتراض کردند و با آتش زدن پتو سعی کردند مانع انتقال وی شوند. در نهایت صمد را با کمک نیروهای گارد به سلول انفرادی منتقل کردند و در این بین ۸ زندانی به‌ شدت زخمی شدند.”

اعدام صمد مرادی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت. 

سازمان عفو بین الملل، در تاریخ ۱۲ خرداد ماه ۱۴۰۲ هم در ادامه واکنش به روند رو به افزایش صدور و اجرای احکام اعدام در ایران، با انتشار بیانیه ای ضمن محکوم کردن این قبیل احکام خواستار اقدام جامعه جهانی برای مقابله با حکومت جمهوری اسلامی شد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی را محکوم کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d