•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

احکام اعدام ۳ زندانی در زندان ساری اجرا شد

0
105

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۸مهر ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام ۳ زندانی با اتهام قتل عمد در زندان مرکزی ساری اجرا شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از جام جم، سحرگاه چهارشنبه ۲۷ مهر ماه ۱۴۰۱، سه زندانی متهم به قتل عمد از بابت یک پرونده قضایی و محبوس در زندان مرکزی شهر ساری مرکز استان مازندران اعدام شدند.‌

براساس این گزارش، قتل صورت گرفته‌ توسط این ۳ نفر از بابت ۱ پرونده قضایی بوده است و اوایل خرداد سال ۱۳۹۵، خانواده مردی با حضور در پلیس آگاهی تهران شکایت کردند که او از خانه بیرون رفته و ناپدید شده است.

جست‌وجو‌ها در این‌باره ادامه داشت تا این‌که معلوم شد او آخرین‌بار با مردی از اقوامش ــ که یکی از وکلای دادگستری تهران بوده ــ‌ دیده شده است.  این سرنخ کافی بود که این مرد به‌عنوان مظنون در این ماجرا بازداشت شود‌. مرد وکیل در جریان تحقیقات گفته بود وی را سوار خودرویش کرده و در میدان اصلی بهشهر استان مازندران پیاده کرده و دیگر از او خبری ندارد.

توجه به ادعای وی ماموران به بهشهر رفتند اما ردی از مرد گمشده پیدا نکردند. این مرد بازداشت و در ادامه به قتل اعتراف کرد اما چون جنایت در حوزه  استان مازندران بود پرونده  با نبود صلاحیت رسیدگی به دادسرای آنجا ارسال شد‌. وکیل دادگستری در جریان تحقیقات اعتراف کرد مقتول را به باغ‌های روستای قلعه‌سر شهرستان نکا منتقل کرده است. آن شب ۲نفر از اقوامش هم آنجا حضور داشتند که با هم دعوا کرده و درگیر شدند که به قتل وی منجر شد و جسد را در همان باغ روستایی دفن کردند‌. با اعتراف این متهم، دو همدستش نیز بازداشت شدند. با اعتراف متهمان، محل دفن جسد شناسایی و پیکر مقتول کشف شد.

متهمان مدتی بعد در دادگاه کیفری محاکمه شدند. قضات دادگاه آنها را گناهکار شناختند و هر ۳ را محکوم به قصاص کردند. رای صادره در دیوان‌عالی کشور تایید و پرونده به اجرای احکام دادگستری استان مازندران ارسال شد.

آنها دو سال قبل پای چوبه دار رفتند که با تلاش واحد صلح‌ و سازش دادگستری استان مازندران برای جلب رضایت مهلت گرفتند اما در زمان تعیین‌شده نتوانستند رضایت خانواده مقتول را جلب کنند و نام‌شان دوباره در فهرست افراد اعدامی در زندان ساری قرار گرفت. سحرگاه دیروز این ۳ زندانی در زندان ساری پای چوبه دار رفتند و اعدام شدند.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.