سه شنبه , ۱۱ مهر , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, اکتبر 3

بازداشت وحید علیقلی پور و پیمان امیرزاده توسط نیروهای امنیتی

0
547

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۸مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در تهران و کرمان، وحید علیقلی پور و پیمان امیرزاده را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۱۲ مهر ماه ۱۴۰۱، وحید علیقلی پور، فعال دانشجویی و از زندانیان پیشین سیاسی، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی جهت بازجوئی به یکی از بندهای امنیتی زندان اوین منتقل شد.

براساس این گزارش، وحید علیقلی پور، پس از بازداشت جهت بازجوئی و تشکیل پرونده به زندان اوین منتقل شده است.

لازم به ذکر است، وحید علیقلی پور، از جمله افراد بازداشت شده در جریان اعتراضات سال ۱۳۸۸ بود که در پی آن به تحمل حبس محکوم شده بود.

اما در خبری دیگر، طی روزهای اخیر، پیمان امیرزاده، ساکن استان کرمان، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی جهت بازجوئی به مکان نامعلومی منتقل شد.

یک منبع نزدیک به پیمان امیرزاده به حقوق بشر در ایران گفت:”بازداشت وی پس از انتشار فایل صوتی ماموران وزارت اطلاعات که با پیمان امیرزاده تماس گرفته بودند و او این فایل را در فضای مجازی منتشر کرده بود صورت گرفته و از وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست.”

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو سازی ارگانهای امنیتی ناقض ماده۱۹اعلامیه جهانی حقوق بشر و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: