چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

احکام اعدام دستکم ۵ زندانی در بیرجند، مشهد و بندرعباس اجرا شد

0
95

حقوق بشر در ایران ـ امروز سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، احکام اعدام دستکم ۵ زندانی متهم به جرائم (موادمخدر) در زندانهای بیرجند، وکیل آباد مشهد و زندان بندرعباس، اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، سحرگاه امروز سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، موسی گرگیج ـ متولد:‌۱۳۴۶ ـ  فرزند: حسین و یک زندانی دیگر با نام احسان گرگیج ـ متولد: ۱۳۷۱ ـ فرزند: سید خان ـ اهل زاهدان، زندانیان متهم به جرائم (موادمخدر) و محبوس در زندان بندرعباس اعدام شدند. 

براساس این گزارش، موسی گرگیج و احسان گرگیج، در سال ۱۳۹۹، از بابت ۱ پرونده مشترک، به اتهام حمل و نگهداری نوعی از (موادمخدر) در شهر بندرعباس مرکز استان هرمزگان، توسط ماموران نیروی انتظامی دستگیر و پس از طی مراحل قضایی در دادگاه انقلاب بندرعباس با اتهام مذکور محاکمه و اوایل سال ۱۴۰۱ به اعدام شدند. 

همچنین، احسان گرگیح و موسی گرگیج، در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، از بند عمومی زندان مرکزی بندرعباس به سلول انفرادی در آن زندان منتقل شده بود. 

در خبری دیگر، سحرگاه دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، امین‌الله کریمی قلجایی ـ متولد: ۱۳۶۱ ـ فرزند: نیک‌محمد ـ اهل: مشهد ـ متاهل و دارای ۵ فرزند، زندانی متهم به جرائم (موادمخدر) و محبوس در زندان وکیل آباد شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی اعدام شد. 

براساس این گزارش، امین‌الله کریمی قلجایی،  در تاریخ ۱۸ تیرماه ۱۳۹۹، به اتهام (حمل و نگهداری موادمخدر) توسط ماموران نیروی انتظامی در مشهد بهمراه همسرش بازداشت و پس از طی مراحل قضایی توسط دادگاه انقلاب آن شهر محاکمه و او بعنوان متهم ردیف اول پرونده به اعدام و همسر وی نیز به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

در خبری دیگر، سحرگاه یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، مدینه سبزوان، متولد: ۱۳۶۲، اهل منطقه شیرآباد زاهدان، فرزند: غلام، متاهل و دارای ۵ فرزند به همراه عبدالله زاروزهی، متولد: ۱۳۵۴، فرزند: زوان خان، اهل روستای میلک از توابع شهرستان زابل در استان سیستان و بلوچستان، زندانیان متهم به جرائم (مواد مخدر) و محبوس در زندان بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی اعدام شدند. 

براساس این گزارش، مدینه سبزوان و عبدالله زاروزهی، اواخر دهه ۹۰ خورشیدی، به اتهام (حمل و نگهداری موادمخدر) در شهر بیرجند، دستگیر و پس از طیمراحل بازجویی و تفهیم اتهام سپس توسط دادگاه انقلاب بیرجند به اتهام (حمل و نگهداری موادمخدر)  محاکمه و به اعدام محکوم شدند. 

احکام اعدام مدینه سبزوان و عبدالله زاروزهی، به همراه یک زندانی دیگر با نام محمد شیبک، در زندان شهر بیرجند اجرا شده است. 

اجرای احکام اعدام زندانیان، تا لحظه تنظیم این خبر، توسط رسانه ها و یا منابع رسمی داخل کشور اعلام نشده است. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص افزایش شمار اعدامها در ایران هشدار داد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. 

برچسب هاحکم اعدامزندان مرکزی بیرجنداستان خراسان رضویاستان خراسان جنوبیاعدام مواد مخدر در ایرانعبدالله زاروزهی،زندان شهر بیرجنددادگاه انقلابنقض حقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایراندادگاه انقلاب بندرعباساعدام در زندان وکیل آباد مشهدمدینه سبزوانحق حیانخراسان رضویزندان وکیل آبادبیرجنداعدامیاعدام قاسم در زندان وکیل آباد مشهدعبداله زاروزهی،اعدام قاسم در زندان وکیل آبادزندان بندرعباسنقض حقوق بشر در ایرانزندان مرکزی مشهدحقوق بشر ایرانشهربیرجندموسی گرگیجشهر بیرجند استان خراسان جنوبیمجازات اعدامنقض حقوق بشرموادمخدرشهر بیرجنداحسان گرگیجاعدام در ایرانحقوق شهروندیمشهداعدامقاچاق موادمخدرزندان وکیل آبادمشهدعبدالله زاروزهیحقوق بشر در ایرانخراسان جنوبیزندان وکیل آباد مشهدسلب حیاتاعدامیانقاچاقچیان موادمخدرامین‌الله کریمی قلجاییمواد مخدرزندان بیرجندجرائم موادمخدراعدام موادمخدرجرم موادمخدراجرا حکم اعدامامین‌اله کریمی قلجایی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: