•                  
جمعه , ۲۳ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

جلسه رسیدگی به اتهامات هشت تن از فعالان مدنی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار خواهد شد

0
629

روز چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸, جلسه رسیدگی به اتهامات ۸ تن از فعالان مدنی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار خواهد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران,  روز چهارشنبه ۲۱ فرودین ۱۳۹۸, جلسه رسیدگی به اتهامات ۸ تن از فعالان مدنی بنامهای: شیما بابائی, داریوش زند, سعید صیفی جهان, مژگان لعلی, نادر افشاری, بهنام موسیوند, محمود معصومی و شقایق محکی با اتهامات: اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی از طریق ارتباط با گروهگ ضد انقلاب، فعالیت به نفع گروه ها و سازمان های مخالف نظام و فعالیت تبلیغی علیه نظام  که از قبل به تکت این فعالان مدنی تفهیم شده بود توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزاز خواهد شد. در همین تاریخ جلسه رسیدگی به اتهامات سعید اقبالی فعال مدنی ساکن کرمانشاه نیز برگزار خواهد شد. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۷ فروردین ماه سالجاری از احضار سعید اقبالی برای تاریخ ۲۱ فروردین ماه به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب انقلاب تهران جهت دادرسی اطلاع رسانی کرده بود. 

ابوذر نصراللهی وکیل مدافع یکی از متهمان این پرونده امروز دوشنبه  به ایرنا گفت: «این افراد در کیفرخواستی که از سوی دادسرا صادر و به دادگاه ارسال شده، به اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی از طریق ارتباط با گروهگ ضد انقلاب، فعالیت به نفع گروه ها و سازمان های مخالف نظام و فعالیت تبلیغی علیه نظام متهم شده اند».

این وکیل دادگستری افزود: «تعدادی از این افراد در کیفرخواست به این متهم شده اند که با برخی زندانیان امنیتی ارتباط گرفته و اخبار مرتبط با آنها را رسانه ای می کردند».

وی گفت: «بهنام موسیوند، سعید اقبالی، نادر افشاری، محمود معصومی، شقایق محکی، داریوش آبدار، مژگان لعلی، سعید صیفی و شیما بابایی متهمان این پرونده هستند».

به گفته نصراللهی تمام متهمان این پرونده پس از چند ماه بازداشت با قرار وثیقه یا کفالت از زندان آزاد شده اند.

در تاریخ ۱۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۶، تعدادی از فعالین مدنی طی یک عملیات سراسری در نقاط مختلف ایران از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند، این افراد پس از بازداشت به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات مستقر در زندان اوین منتقل و بدون دسترسی به وکیل مراحل بازجویی و بازپرسی را طی کردند.

 سعید سیفی جهان در تاریخ ۸ اسفندماه، شیما بابایی در ۱۲ اسفندماه، همسر وی داریوش زند نیز در ۱۳ اسفندماه و محمود معصومی در تاریخ ۱۴ اسفندماه سال نادر افشاری در تاریخ ۲۷ اسفندماه و بهنام موسیوند در ۲۸ اسفند ماه همان سال با تامین وثیقه از زندان اوین آزاد شده بودند.

سعید اقبالی پیش‌تر نیز در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۹۵ به همراه گلرخ ابراهیمی ایرائی همسر آرش صادقی، از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بود.

سرکوب فعالان مدنی در ایران با توجه به نوع فعالیتهای مسالمت آمیز آنها ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید خود بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است نیز میباشد. همچنین در ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت بر حق افراد بر تشکیل و برپائی راهپیمائی و تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز تاکید شده است. همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه  توسط دادگاهی بیطرف و با حضور وکیل مورد انتخاب متهم و حضور هیئت منصفه از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: