•                  
جمعه , ۲۳ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

احضار سعید اقبالی, فعال مدنی ساکن کرمانشاه به دادگاه انقلاب تهران

0
654
احضار سعید اقبالی فعال مدنی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب

با توجه به ابلاغیه صادره در تاریخ ۷ اسفند ۱۳۹۷, “سعید اقبالی”، فعال مدنی ساکن کرمانشاه به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران در تاریخ ۲۱ فروردین ماه سالجاری احضار شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با صدور ابلاغیه ای که تاریخ صدور آن ۷ اسفند ماه سال ۱۳۹۷ بوده, “سعید اقبالی”، فعال مدنی ساکن کرمانشاه را برای ساعت ۹ صبح روز چهارشنبه ۲۱ فروردین ماه ۱۳۹۸ جهت رسیدگی به پرونده مفتوحه این فعال مدنی احضار کرده است. 

 سعید اقبالی، در تاریخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۶ از سوی اداره اطلاعات کرمانشاه بازداشت و پس از دو روز در تاریخ ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ به تهران و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده‌ بود. این فعال مدنی با توجه به اتمام بازجوئی ها در تاریخ ۲۲ فروردین ۱۳۹۷پس تفهیم اتهامات: “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی، بطور موقت و تا زمان اتمام دادرسی بر پرونده مفتوحه خود از بند ۲۰۹ زندان اوین آزاد شده‌ بود.

آزادی سعید اقبالی با قرار وثیقه در تاریخ ۲۲ فروردین سال گذشته در حالی صورت گرفته بود که خانواده وی برای تبدیل قرار وثیقه به کفالت بدفعات به دادسرای زندان اوین مراجعه کرده بودند، اما با توجه به ممانعت بازپرس پرونده از تبدیل قرار بازداشت به قرار وثیقه ممانعت بعمل آمده بود. 

همزمان با بازداشت سعید اقبالی در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ در کرمانشاه, شیما بابایی و همسرش داریوش زند در بهبهان، محمود معصومی، سعید سیفی جهان، نادر افشاری و بهنام موسیوند نیز توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده بودند.

 سعید سیفی جهان در تاریخ ۸ اسفندماه، شیما بابایی در ۱۲ اسفندماه، همسر وی داریوش زند نیز در ۱۳ اسفندماه و محمود معصومی در تاریخ ۱۴ اسفندماه سال نادر افشاری در تاریخ ۲۷ اسفندماه و بهنام موسیوند در ۲۸ اسفند ماه همان سال با تامین وثیقه از زندان اوین آزاد شده بودند.

سعید اقبالی پیش‌تر نیز در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۹۵ به همراه گلرخ ابراهیمی ایرائی همسر آرش صادقی، از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بود.

سرکوب فعالان مدنی در ایران با توجه به نوع فعالیتهای مسالمت آمیز آنها ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید خود بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است نیز میباشد. همچنین در ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت بر حق افراد بر تشکیل و برپائی راهپیمائی و تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز تاکید شده است. همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه  توسط دادگاهی بیطرف و با حضور وکیل مورد انتخاب متهم و حضور هیئت منصفه از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: