•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, جولای 2

سه تن از فعالان محیط زیست بازداشت شده در سنندج با قرار وثیقه آزاد شدند

0
646

صبح امروز سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷, سه تن از فعالان محیط زیست بازداشت شده در سنندج بنامهای: آرمان وفائی, افشین شیخ الاسلامی و فردین کریمی هر یک با وثیقه پانصد میلیون تومانی تا اتمام دوران دادرسی پرونده از زندان مرکزی سنندج آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, صبح امروز سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ سه تن از فعالان محیط زیست بازداشت شده در سنندج بنامهای «آرمان وفایی»، «فردین کریمی» و «افشین شیخ الاسلامی وطنی» با تودیع وثیقه پانصد میلیون تومانی برای هریک از شهروندان تا پایان مراحل دادرسی پرونده از زندان مرکزی سنندج آزاد شدند.

پیرامون تاریخ بازداشت این سه فعال محیط زیست لازم به ذکر است که “افشین شیخ الاسلامی” و “آرمان وفائی” در تاریخ ۲۸ بهمن ماه در مریوان  و “فردین کریمی” در تاریخ ۲۹ بهمن ماه  سالجاری توسط نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت و به بازداشتگاه منتقل شده بودند. همزمان با بازداشت آرمان وفائی, سه تن دیگر از فعالان محیط زیست بنامهای: شاهو فرجی، ذکریا نقشبندی نیز در سنندج و ایرج رحیم زادە را در مریوان بازداشت و به بازداشتگاه ادراه اطلاعات منتقل کرده بودند.

از میان این افراد ایرج رحیم زاده در تاریخ ۱۵ اسفند ماه سالجاری با قرار وثیقه دویست میلیون تومانی آزاد شده بود. همزمان با بازداشت فردین کریمی نیز دو تن دیگر از شهروندان ساکن سنندج بنامهای مجید رزم آرا, آرمین اسپرلوس توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند.

همچنین افشین شیخ الاسلامی به تازگی از آمریکا برای رسیدگی به وضعیت پدر و مادر خود که هر دو دچار بیماری و کهولت سن هستند به ایران بازگشته است؛ او در زمان گذران زندگی در ایران، همزمان فعالیت‌های خیریه و محیط زیست خود را نیز داشته است.

افشین شیخ‌الاسلامی پیش از این، بارها به‌خاطر فعالیت‌های سیاسی و مدنی احضار، بازجوئی شده بود، او در آخرین مورد به همراه تعداد دیگری از فعالان سیاسی و مدنی سنندج در دی ماه ۱۳۸۹در منزل خانواده حبیب‌الله لطیفی به‌خاطر تلاش برای جلوگیری از اجرای حکم اعدام حبیب‌الله لطیفی دستگیر شده بود.

سرکوب آزادی بیان و بازداشتهای بدون تفهیم اتهام ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر که بر حق افراد بر این نکته که هر فردی در زمان بازداشت می بایست تفهیم اتهام بشود و از دلایل بازداشت خود مطلع باشد ولی در اغلب مواقع فعالان مدنی و دیگر شهروندان بدون تفهیم اتهام اتهام بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه مورد بازجوئی های شدید توام باشکنجه قرار میگیرند که این مورد هم ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر ممنوعیت رفتاری توهین آمیز بر افراد که بر ضد شان و مقام انسانی افراد باشد تاکید میکند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: