•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

اجرای حکم اعدام یک متهم به قتل در زندان شیروان

0
490

سحرگاه امروز سه شنبه, ۲۸ اسفند ۱۳۹۷, حکم اعدام یک زندانی متهم به قتل بنام “سلمان آذرپناه” در زندان شیروان اجرا شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, سلمان آذرپناه زندانی متهم به قتل سحرگاه امروز سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ در زندان شیروان اعدام شده است. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با سازمان حقوق بشر ایران: “سلمان آذرپناه” از سال ۱۳۹۲ در زندان شیروان بسر میبرد. قتل او بر سر مسئله ناموسی بود و می‌گفت در دفاع از حیثیت خود به قتل دچار شده است. این منبع همچنین افزود: تاکنون سابقه نداشته که روزهای شنبه در زندان شیروان کسی را برای اجرای حکم اعدام آماده کنند و یا حکمی اجرا شود.  اعدام سلمان آذرپناه تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است. اعدام‌های اعلان نشده اکثریت اعدام‌ها را در ایران تشکیل می‌دهند و این درحالی است که طبق ماده ۲۱ آئین نامه نحوه اجرای احکام اعدام، رجم، صلب، قطع یا نقض عضو باید «خبر اجرای حکم با ذکر نوع جرم و خلاصه رای دادگاه در روزنامه‌ها منتشر» گردد. بر اساس گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران، در سال ۲۰۱۸ میلادی، دست‌کم ۲۷۳ نفر در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند که از این تعداد دست‌کم ۱۸۸ نفر با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند. تقریبا ۶۶ درصد اعدام‌های شمارش شده این سال، یعنی ۱۸۰ مورد از سوی مقامات اعلام نشده‌اند.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

با استناد  به اسناد بین اتلمللی حقوق بشر هیچ انسانی نباید مورد رفتار و یا مجازاتی قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود.

با وجود انتقادات گسترده از حکومت جمهوری اسلامی در ایران از سوی سازمان‌ها و کشورهای مختلف سالهاست این کشور به‌خاطر اجرای مجازات اعدام که این نهادها آن را نقض آشکار حقوق بشر می‌دانند، این مجازات غیر انسانی اجرا میشود و مسئولان قضائی حکومت در ایران از آن بعنوان افتخارات حکومت جمهوری اسلامی یاد می کنند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.