•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

بازداشت اکرم نصیریان, فعال حقوق زنان توسط نیروهای امنیتی

0
570

در ساعات اولیه صبح روز دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸, “اکرم نصیریان”، فعال حقوق زنان, ساکن تهران توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، “اکرم نصیریان”، فعال حقوق زنان و شهروند ساکن تهران، در ساعات اولیه صبح روز دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی این شهر  بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است.

بنقل از یک منبع نزدیک به اکرم نصیریان در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “ اکرم نصیریان  روز دوشنبه  در حالی که در خیابان تردد می کرد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و سپس به زندان اوین منتقل شد و همزمان با بازداشت و این انتقال وی از حق هرگونه تماس تلفنی حتی با خانواده خود نیز محروم مانده است و همین مساله باعث بروز نگرانی از وضعیت وی در بین اعضای خانواده وی شده است. 

این منبع مطلع همچنین از تشکیل پرونده برای اکرم نصیریان از سوی شعبه دوم بازپرسی دادسرای زندان اوین خبر داده ولی از دلایل بازداشت و یا نوع اتهامات خانم نصیریان تا لحظه تنظیم این خبر اطلاعی در دست نیست.

اکرم نصیریان در امر سوادآموزی زنان و در گروه همیاری کمک به سیل زدگان فعالیت داشته است.

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: