•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, اکتبر 26

پنج تن از فعالان مدنی سنندج با تودیع وثیقه آزاد شدند / تداوم بازداشت زهرا محمدی

0
573

پنج تن از فعالان مدنی بازداشت شده اهل سنندج روز گذشته پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند. “زهرا محمدی” یکی از افراد بازداشت نیز کماکان در بازداشت بسر میبرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸، پنج تن از فعالان مدنی ساکن سنندج بنامهای ادریس منبری، ریبوار منبری، صلاح ساعدی، داوود احمدی و هاوژین سرمستی با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شدند اما زهرا محمدی که در تاریخ ۲ خرداد ماه بازداشت شده بود کماکان در بازداشت بسر می برد. 

“ادریس منبری” و “ریبوار منبری” از شهروندان ساکن سنندج با توجه به اتمام مراحل بازجوئی به صورت موقت آزاد شدند.

این دونفر در تاریخ ۲ خرداد ماه سالجاری به همراه یک فعال مدنی دیگر به نام “زهرا محمدی” از سوی اداره اطلاعات در این شهر بازداشت شده بودند.

با توجه به تداوم بازداشت زهرا محمدی، جمعی از فعالان مدنی سنندج در مقابل ساختمان دادگستری در این شهرستان، در یک تجمع اعتراضی خواستار آزادی او شدند.

همزمان روز شنبه ۴ خردادماه ۱۳۹۸، سه فعال مدنی دیگر بە نام‌های “داوود احمدی”، “صلاح ساعدی” و ”هاوژین سرمستی“ از اهالی روستای “گاودره” از توابع دهستان سراب قامیش سنندج با تودیع وثیقه به صورت موقت آزاد شده‌اند.

“داوود احمدی” و “صلاح ساعدی” در روز چهارشنبه ۱ خرداد و “هاوژین سرمستی” روز ۲ خرداد ماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند.

اتهام مطروحه علیه این ۶ شهروند “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” عنوان شده است.

این افراد همگی از فعالان مدنی هستند و برخی از آنها از اعضای اصلی انجمن فرهنگی – اجتماعی نوژین در این شهر می‌باشند.

سرکوب فعالان مدنی ناقض اصل آزادی بیان و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنینماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با تتوجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: