•                  
دوشنبه , ۰۶ بهمن , ۱۳۹۹
دوشنبه, ژانویه 25

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی فرانک جمشیدی در زندان مرکزی سنندج

0
257

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۹ مهر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سنندج، قرار بازداشت فرانک جمشیدی، فعال محیط زیست را مجدّداً تمدید کرد. 

به گزارش حقوق بشردر ایران، روز دوشنبه ۷ مهر ماه ۱۳۹۹، قرار بازداشت فرانک جمشیدی، فعال محیط زیست محبوس در کانون اصلاح و تربیت زندان مرکزی سنندج به بهانه ادامه بازجوئی ها توسط شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان به ریاست شاهگلدی، تمدید شد. از زمان بازداشت فرانک جمشیدی در تیر ماه سالجاری این سومین بار است که قرار بازداشت وی تمدید می شود. 

براساس اعلام شبکه حقوق بشر کردستان: ” پیش از این مسئولان قضائی در شعبه ۲ بازپرسی به خانواده این فعال محیط زیست اعلام کرده بودند که در تاریخ ۸ مهر ماه ۱۳۹۹ قرار بازداشت فرانک جمشیدی به قرار وثیقه تبدیل می شود اما این امر محقق نشد و باز قرار بازداشت وی تمدید شد.”

پیش از این نیز در تاریخ ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، قرار بازداشت فرانک جمشیدی توسط شاهگلدی بازپرس شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سنندج تمدید شده بود. 

این فعال محیط زیست در جریان مراحل بازجوئی روزها از بند کانون اصلاح و تربیت زندان مرکزی سنندج به بازداشتگاه اداره اطلاعات ایت شهرستان منتقل و شبها به زندان مرکزی سنندج بازگردانده می شود.

فرانک جمشیدی، در تاریخ ۸ تیرماه ۱۳۹۹, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات سنندج به محل سکونت وی پس از تفتیتش منزل و ضبط وسایل بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل شد. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم در دوران بازجویی نقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافرانک جمشیدیفرانک جمشیدی فعال محیط زیستفرانک جمشیدی فعال مدنیفعال محیط زیستفعال مدنی فرانک جمشیدیفعالان محیط زیستفعالان محیط زیست بازداشت شدهنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراننقض حقوق شهروندان کرد در ایراننافرمانی مدنینافرمانی مدنی در ایرانکانون مدافعان حقوق بشرکانون اصلاح و تربیتبازداشتبازداشت فعالان محیط زیستبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بلاتکلیفی فرانک جمشیدیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت و بلاتکلیفی شهروندانبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندن کوردبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتبازداشت شهروندان کردبازداشتگاهحق دادرسی عادلانهحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایراندادگاه کیفری شهرستان سنندجدادرسی ناعادلانهدادسری ناعادلانهدادسرای عمومی و انقلابزندان مرکزی در شهرستان سنندجزندان مرکزی سنندجزندان سنندجسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان شهروندان کوردشهروندان کوردشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کوردایرانشهروندان کردشهروندان کرد اهل سنتشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندان کردآباد یزدشهروندان کردایرانشهروندان کرددر ایرانشهروندان شهروندان کرد در ایرانشهرستان سنندجشهرستان سنندج فعالان کارگریشعبه دو بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سنندجشعبه2بازپرسیشعبه2بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سنندج

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: