•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

آزادی فرخ عبدی, فعال تلگرامی از زندان مرکزی ارومیه

0
940

امروز سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ فرخ عبدی، فعال تلگرامی محبوس در زندان مرکزی ارومیه از این زندان آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، فرخ عبدی, فعال تلگرامی محبوس در زندان مرکزی ارومیه, امروز سه‌شنبه ۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ پس از سپری کردن ۱۵ حبس از زندان مرکزی ارومیه آزاد شد. این فعال تلگرامی در بهمن ۱۳۹۶ توسط نیروهای در قشم بازداشت شده بود  و در زمان دادرسی بر پرونده  وی پس از تجمیع احکام به تحمل ۵ سال زندان محکوم شده بود. حکم این زندانی سیاسی در راستای عفو موسوم به ۲۲ بهمن کاهش یافته بود و آزادی زود هنگام وی در راستای عفو مذکور صدورت گرفته است. 

فرخ عبدی, فعال تلگرامی و مدیر یک کانال تلگرامی بنام «آمانج» بود که این کانال مسدود شده بود. وی  در اواسط بهمن ۱۳۹۶ در شهر قشم بازداشت و پس از انتقال به تهران دو روز بعد به ارومیه و بازداشتگاه اداره اطلاعات در این شهر منتقل شد.

در طی روند دادرسی پرونده, این فعال تلگرامی به اتهام “ارتباط با گروه‌های مخالف نظام” به تحمل ۳ سال حبس محکوم شده بود و در تاریخ ۱۶ اسفند ۹۶ به بند ۳-۴ عمومی زندان ارومیه منتقل شد که پس از اعتراض به رای دادگاه، در شعبه ۱ دادگاه تجدید نظر استان محکومیت ایشان به ۱۵ ماه حبس کاهش یافت.

فرخ عبدی، در تاریخ ۲۵ مردادماه ۹۷ در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ارومیه به اتهام توهین به مقدسات به تحمل ۱۵ ماه حبس تعزیری دیگر محکوم شده بود.

در حالی که به دلیل عدم اعتراض به حکم صادره توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ارومیه مبنی بر تحمل ۱۵ ماه حبس شامل کسر ۳ ماه از حبس شد با این حال در پی تجمیع این حکم با حکم ۱۵ ماه حبس قبلی که توسط شعبه اول دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی صادر شده بود با در نظر گرفتن اشد مجازات از بابت اتهام «اجتماع و تبانی» به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

گفتنی است با وجود درخواست‌ها و پیگیری‌های مکرر این زندانی از زمان انتقال به زندان ارومیه بدون در نظر گرفتن اصل تفکیک جرائم در بند ۳-۴ عمومی این زندان نگهداری شده و تا پایان حبس از انتقال وی به بند سیاسی توسط مسئولین زندان جلوگیری شده بود.

 سازمان گزارشگران بدون مرز (RSF) در تاریخ ۲۹ فروردین ۱۳۹۸، در گزارشی که از رده بندی جهانی آزادی رسانه های در سال ۲۰۱۹ را منتشر کرده به سقوط شش پله ای ایران در پی بازداشت های خودسرانه و محکومیت های سنگین برای روزنامه‌نگاران و شهروند–خبرنگاران اشاره کرده است. همچنین اشاره شده که جمهوری اسلامی همچنان یکی از بزرگترین زندان های جهان برای فعالان رسانه ای است و در فاصله سال های ۱۳۵۸ تا ۱۳۹۸ دستکم ۸۶۰ روزنامه نگار و شهروند–خبرنگار در این کشور بازداشت، زندانی و حتی اعدام شده اند.

بازداشت و سرکوب فعالان فضای مجازی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید خود بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.