•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

اعزام فاطمه مثنی, زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین به مرخصی

0
226

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۲ فروردین ماه ۱۳۹۹, فاطمه مثنی, زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین به مرخصی اعزام شد. این زندانی سیاسی از سال ۱۳۹۴ در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری ۱۵ ساله خود می باشد. علیرغم اعزام فاطمه مثنی به مرخصی همسرش حسن صادقی کماکان از حق مرخصی محروم و در زندان رجائی شهر کرج محبوس شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۱۲ فروردین ماه ۱۳۹۹, فاطمه مثنی, زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین که در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری ۱۵ ساله خود می باشد برای اولین بار از زمان آغاز حکم حبس به مرخصی اعزام شد. با توجه به اعزام فاطمه مثنی به مرخصی اما حسن صادقی همسر فاطمه مثنی در زندان رجائی شهر کرج در محرومیت از اعطای مرخصی در آن زندان بسر می برد. 

پیشتر نیز فاطمه مثنی و حسن صادقی به دستور غلامرضا ضیایی, رئیس وقت زندان رجائی شهر و همچنین امین وزیری, نماینده دادستان و دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی و عقیدتی از حق ملاقات با یکدیگر محروم شده بودند. 

فاطمه مثنی در تاریخ ۹ بهمن ماه سال ۱۳۹۱,  به همراه همسرش حسن صادقی, در جریان برگزاری مراسم ترحیم برای پدر حسن صادقی که از مخالفان جمهوری اسلامی بود به صورت خانوادگی به همراه ۲ فرزند خود بازداشت شده بودند و همزمان درب منزل این خانواده نیز به دستور دادستانی تهران پلمب شده بود.

پس از گذشت ۳ روز از بازداشت خانوادگی آنها در نهایت دختر این زوج  و پسر آنها علیرغم اینکه زیر سن قانونی بود پس از حدود ۱ ماه و ۱۵ بازداشت و بازجویی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین آزاد شدند.

حسن صادقی و فاطمه مثنی پس از گذشت ۱سال از بازداشت و تحمل ۵ سلول انفرادی و بازجوییهای بسیار فشرده در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت  تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بودند. 

با آغاز مراحل دادرسی بر پرونده این زوج زندانی سیاسی, شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت “ماشاالله احمدزاده”, هر یک از این ۲ شهروند را به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری و مصادره اموال شامل « شش دانگ مغازه و منزل » محکوم کرد که این حکم عیناً توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران تائید شد. 

با اجرائی شدن حکم صادره بر علیه این زوج زندانی سیاسی, فاطمه مثنی در تاریخ ۸ مهرماه ۱۳۹۴ جهت اجرای حکم حبس تعزیری ۱۵ ساله خود در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی در تهران بازداشت شد. همچنین در تاریخ ۱۸ بهمن ماه ۱۳۹۴, “حسن صادقی”, در حالی که برای ملاقات با فاطمه مثنی به زندان اوین مراجعه کرده بود بازداشت و جهت تحمل حبس تعزیری ۱۵ ساله خود به زندان رجائی شهر کرج منتقل شد.

فاطمه مثنی و حسن صادقی در حال حاضر در پنجمین سال از دوران محکومیت حبس تعزیری ۱۵ ساله خود را سپری می کنند. 

درخواست اعاده دادرسی بر پرونده این زوج زندانی سیاسی در آبان ماه ۱۳۹۷,  برای دومین بار توسط  شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی نیازی رد و به آنها ابلاغ شد. 

همچنین در اسفند ماه سال ۱۳۹۷ محل کسب این زوج زندانی سیاسی توسط ستاد اجرای فرمان امام مصادره شد.

مصادره اموال این زوج زندانی سیاسی در حالی صورت گرفت که محل کسب حسن صادقی از ۶ دانگ ۱ باب مغازه بود و بعنوان تنها منبع درآمد این زوج زندانی سیاسی و فرزندان بی سرپرست آنها بود. 

حسن صادقی, پیشتر نیز در سال ۱۳۶۰,  توسط نیروهای امنیتی از بابت فعالیتهای سیاسی بازداشت و تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. صادقی در زمان بازداشت از سوی نیروهای امنیتی به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود.  شدت ضربات به حدی بوده که قسمتی از سر دچار فرورفتگی و بروز مشکلات جسمی در این زندانی سیاسی در بند شد.

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: