•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

دستکم ۱۱۰هکتار از اراضی جنگلی کوسالان و شاهو در آتش سوخت

0
389

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, در پی آتش سوزی گسترده در منطقه حفاظت‌شده کوسالان و شاهو واقع در حد فاصل شهرهای سروآباد، مریوان و کامیاران در استان کردستان دستکم ۱۱۰ هکتار پوشش گیاهی و بافت جنگلی در آتش سوخت.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز چهارشنبه ۱مرداد ماه ۱۳۹۹، زانیار نازدار، سرپرست یگان محیط زیست استان کردستان از سوختن ۱۱۰ هکتار پوشش گیاهی و جنگلی در در منطقه حفاظت‌شده کوسالان و شاهو واقع در حد فاصل شهرهای سروآباد، مریوان و کامیاران در استان کردستان خبر داد در ادامه اعلام کرد که در این آتش‌سوزی درختان بلوط و گیاهان ۱ ساله در اثر آتش سوزی به کلی نابود شد. 

سرپرست یگان محیط زیست استان کردستان در تشریح این آتش سوزی گفت: “طبق آمار گرفته شده درختان بلوط و گیاهان یک ساله آسیب دیده و به طور متوسط در هر هکتار ۱۵۰ قطعه درخت دچار آسیب شد. البته آتش سوزی دو روز گذشته بیشتر سطح را درگیر کرد و در چند مرحله آتش اطفا شد. یک بار در ساعت سه بامداد آتش را خاموش کردند اما ساعت ۱۰ صبح آتش دوباره شعله ور شد”. 

این مقام مسئول در اداره محیط زیست استان کردستان در ادامه افزود: “دفعات آتش سوزی نسبت به ۴ ماه اول سال ۱۳۹۸ بیشتر شده و در مناطقی را در سروآباد، مریوان، بیجار و سقز که در حدود ۱۷۳ هکتار بوده در بر گرفت.”

تداوم و گسترش این آتش سوزی ها در حالی است که در تاریخ ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, مسعود منصور, رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از وقوع ۷۴۰ حریق در جنگل‌ها و مراتع کشور از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا تاریخ ۲۴ خرداد ماه سالجاری خبر داد که بر اثر این آتش سوزیها دستکم ۸ هزار هکتار از مراتع و جنگلها طعمه حریق شده است. 

 در هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ یونسکو که پس از تصویب در سال ۲۰۱۶ برای اجرای مفاد و اهداف در اختیار کشورها قرار گرفت به صراحت بر حق افراد در برخورداری از محیط زیست و همچنین حفاظت از منابع طبیعی تاکید کرده است. متن هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ عبارت است از: “حفاظت، بازیابی و ترویج استفاده پایدار از اکوسیستم های زمینی، مدیریت پایدار جنگل ها، مبارزه با بیابان زایی، متوقف و معکوس نمودن فرسایش زمین و توقف از بین بردن تنوع زیستی”. این هدف مشتمل بر حفاظت، احیاء و استفاده پایدار از جنگل ها، تالاب ها، کوه ها و نواحی خشک, توقف جنگل زدایی, مبارزه با بیابان زایی, کاهش تخریب زیستگاه های طبیعی و جلوگیری از انقراض گونه های در معرض خطر, اشتراک گذاری منصفانه مزایای ناشی از استفاده از  منابع ژنتیک در راستای توافقات بین المللی, پیشگیری از پدیدار شدن گونه های مهاجم و بیگانه در زیست بوم های خشکی و آبی, مبارزه با صید غیرقانونی و قاچاق گونه های حفاظت شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: