•                  
یک شنبه , ۰۷ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, نوامبر 28

مرتضی کی منش, از اعضای موسسه خیریه امام علی با تودیع وثیقه آزاد شد

0
608

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱مرداد ماه ۱۳۹۹, مرتضی کی منش, از اعضای موسسه خیریه امام علی پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر امروز چهارشنبه ۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, مرتضی کی منش, مسئول امور رسانه ای موسسه خیریه امام علی پس از پابان مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. کی منش, در تاریخ ۱ تیر ماه سالجاری, به همراه نامزدش, کتایون افرازه و شارمین میمندی نژاد، موسس جمعیت امداد دانشجویی- مردمی امام علی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

تا لحظه تنظیم این گزارش از مصادیق حقوقی اتهامات این مرتضی کی منش و کتایون افرازه اطلاع دقیقی در دست نیست اما براساس آنچه رسانه های نزدیک به سپاه پاسداران که ارگان بازداشت کننده این افراد بوده ادعا کرد دلیل بازداشت این ۳ نفر توهین به مقدسات و ترویج تفکرات انحرافی ضد دینی با رسانه‌های معاند و همکاری با رسانه های خارج از ایران « معاند » عنوان شد. 

روز گذشته نیز, کتایون افرازه, نامزد مرتضی کی منش, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه از بازداشت آزاد شد. 

در تاریخ ۱ تیر ماه ۱۳۹۹, پس از بازداشت مرتضی کی منش مسئول امور رسانه ای, کتایون افرازه و شارمین میمندی نژاد, و تفتیش دفتر آن موسسه و ضبط اقلام شخصی و مرتبط با فعالیتهای موسسه امام علی دفتر آن به دستور قضائی پلمپ شد. 

همچنین پس از تفتیش این موسسه همه مدارک مالی و اداری که در دفتر جمعیت وجود داشت به علاوه کامپیوترها، لپ تاپ‌ها و سرورها، همگی از آن مکان منتقل و دفت راین موسسه پلمپ شد. همچنین منازل شخصی این افراد نیز توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش قرار گرفت و برخی اقلام شخصی آنها ضبط شد. 

ماموران امنیتی در زمان ورود به خانه‌ای که مرتضی کی منش در آن زندگی می کرد متوسل به خشونت و ضرب و شتم شدند و حکم قضایی مورد ادعای ایشان برای تفتیش خانه به صورت کامل مشاهده نشد. این افراد از او خواستند که با نامزدش کتایون افرازه, تماس بگیرد که وی از این کار امتناع کرده بود اما به دلیل اینکه کتایون افرازه خود نگران شده به همراه خواهرش به آنجا مراجعه کرد او نیز توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شده بود.

در ادامه  نیروهای امنیتی به همراه مرتضی کی منش و کتایون افرازه به خانه‌های خانواده‌هایشان مراجعه کرده و آنجا را نیز مورد تفتیش و بررسی قرار داده بودند.

همچنین وبسایت جمعیت امام علی همزمان با پلمپ این موسسه از دسترس خارج شد. جمعیت امام علی در تاریخ ۱۳ خرداد ماه ۱۳۹۹از حمله سایبری به حساب‌های کاربری چند نفر از اعضای آن موسسه خبر داده بود.

براساس اطلاعات موجود در موسسه امام علی شارمین میمندی نژاد بعنوان موسس جمعیت امداد دانشجوئی و مردمی امام علی, کتایون افرازه  بعنوان بازرس علی‌البدل و مرتضی کی منش با عنوان مسئول امور رسانه ای در موسسه امام علی فعالیت می کنند. 

ارگانهای امنیتی از قبیل سازمان اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات در ایران فعالیتهای موسسات خیریه و فعالان جامعه مدنی و محیط زیستی را در همه زمان با اتهاماتی از قبیل جاسوسی و یا سایر اتهامات مرتبط هم رده می کنند و از این طریق اقدام به سرکوب شهروندان می کنند که این مورد ناقض اصل آزادی بیان و عقیده و ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: