•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

دستکم ۱۴هکتار از بیشه زارهای شهرستان گتوند در آتش سوخت

0
934

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, در ادامه آتش سوزیهای سریالی در جنگلها و مراتع مرکزی و غرب کشور دستکم ۱۲ هکتار از بیشه زارها نزدیک شهر جنت مکان و ۲ هکتار از بیشه زارهای بخش عقیلی در حوالی روستای چم عربان در مجموع این نواحی از توابع گتوند از توابع استان خوزستان در آتش سوخت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایرنا, روز چهارشنبه خرداد ماه ۱۳۹۹, دستکم ۱۲ هکتار از بیشه زارهای شهر جنت مکان و در تاریخ ۱۷ خرداد ماه سالجاری هم دستکم ۲ هکتار از بیشه زارهای بخش عقیلی در حومه روستای چم عربان فقط در ۲ مورد از ۱۰ مورد آتش سوزی در شهرستان گتوند در آتش سوخت. براساس تائید کارشناسان محیط زیست عوامل این آش سوزی ها انسانی بوده و نبود تجهیزات و اقلام برای مهار آتش باعث وسیع شدن بافت سوخته شد. از سوی دیگر به دلیل کمبود نیروی یگان حفاظت منابع طبیعی و اسیر امکانات برای مهار آتش سوزی در شهرستان گتوند مهار آتش در بیشه زارها و مزارع کشاورزی به سختی انجام می‌شود و در بسیار از مواقع به همین دلایل جان آتش نشانان در خطر می افتد. مجموع کل جنگل ها و منابع طبیعی شهرستان گتوند در حدود ۵۴۰۰۰ هکتار است که این مساحت شامل مراتع، بیشه زارها و جنگل‌های دست کاشت است. 

مصطفی اسدزاده, مسئول انجمن مردم نهاد پویایی بیشه جنت مکان گتوند در تشریح این خبر گفت: ” کمبود امکانات، عامل انسانی، نبود آتش بر، احداث کانال برای طرح انحراف آب رودخانه کارون در نزدیکی شهر جنت مکان و روستای حیدر در بخش عقیلی گتوند موجب از بین رفتن بخش زیادی از بیشه زار شده است لذا دستگاه‌های مربوطه باید هرچه سریعتر این موضوع‌ها را پیگیری کنند”.

مسئول انجمن مردم نهاد پویایی بیشه جنت مکان گتوند افزود: “این انجمن درخواست تامین پمپ شناور برای مهار آتش سوزی‌ها در بیشه زارها و جلوگیری از گسترش آتش را به دستگاه‌های مربوطه داد اما به دلیل مشکلات مالی نبود بودجه خریداری نشد”.

همچنین وحید طالبوند, مدیر انجمن مردم نهاد کارون خروش گتوند در تشریح این آتش سوزی گفت: “موضوعی که در این روزها در حوزه محیط طبیعی کشور رخ داده آتش سوزی‌های گسترده در بخش‌هایی از زیست بوم ایران است که آتش سوزی در بیشه زارهای گتوند از جمله نزدیک شهر جنت مکان موجب از بین رفتن و سوختن چندین هکتار از درختان و پوشش گیاهی آن شد”.

وحید طالبوند افزود: “نکته قابل تامل وجود عامل انسانی در وقوع این فجایع است که کار انجمن‌های مردمی و وظیفه خطیر آنها را درخصوص فرهنگ سازی و نفوذ بیشتر در بطن جامعه و همچنین آگاهی بخشی در این خصوص روشن می‌ کند”.

از سوی دیگر عبدالرضا احسانی نیا, فرماندار شهرستان گتوند در این خصوص گفت:”خاکستر شدن بیشه زارهای این شهرستان در اثر آتش سوزی های اخیر به دلیل نبود امکانات و تجهیزات مناسب آتش نشانی باعث بروز مشکلات زیادی شد و نیاز است دستگاه‌های استانی برای پیشگیری از این آتش سوزی‌ها تجهیزات آتش نشانی این شهرستان را تقویت و تجهیز کنند”.

عبدالرضا احسانی نیا در ادامه افزود: “شهرستان گتوند نیازمند آتش نشانی سیار در داخل بیشه زارها، تجهیزات آتش نشانی از جمله قایق، لوله و شیلنگ آتش نشانی است تا درصورت بروز آتش سوزی امکان مهار آن وجود داشته باشد”.

کوروش کیانی, مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان در تشریح این آتش سوزی گفت: “امسال ۶ فقره آتش سوزی در بیشه زارهای شهرستان گتوند رخ داده که تمام این آتش سوزی‌ها عمدی و از سوی عامل انسانی بود”. 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان افزود: “هماهنگی و همکاری بیشتر ادارات و دستگاه‌های اجرایی برای اقدام بهتر در هنگام بروز آتش سوزی‌ها می تواند ماثر واقع شود و اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گتوند با کمبود نیرو و تجهیزات مواجه است”. 

بر طبق قوانین جاری استاندارد جهانی در هر ۳۰۰۰ هکتار جنگل و مرتع یک نیروی حفاظتی باید اشتغال داشته باشد اما شهرستان گتوند با توجه به وسعت مراتع و بیشه زارها با کمبود شدید نیرو در بخش محیط زیست مواجه است.

تداوم و گسترش این آتش سوزی ها در حالی است که در تاریخ ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, مسعود منصور, رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از وقوع ۷۴۰ حریق در جنگل‌ها و مراتع کشور از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا تاریخ ۲۴ خرداد ماه سالجاری خبر داد که بر اثر این آتش سوزیها دستکم ۸ هزار هکتار از مراتع و جنگلها طعمه حریق شده است. 

 در هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ یونسکو که پس از تصویب در سال ۲۰۱۶ برای اجرای مفاد و اهداف در اختیار کشورها قرار گرفت به صراحت بر حق افراد در برخورداری از محیط زیست و همچنین حفاظت از منابع طبیعی تاکید کرده است. متن هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ عبارت است از: “حفاظت، بازیابی و ترویج استفاده پایدار از اکوسیستم های زمینی، مدیریت پایدار جنگل ها، مبارزه با بیابان زایی، متوقف و معکوس نمودن فرسایش زمین و توقف از بین بردن تنوع زیستی”. این هدف مشتمل بر حفاظت، احیاء و استفاده پایدار از جنگل ها، تالاب ها، کوه ها و نواحی خشک, توقف جنگل زدایی, مبارزه با بیابان زایی, کاهش تخریب زیستگاه های طبیعی و جلوگیری از انقراض گونه های در معرض خطر, اشتراک گذاری منصفانه مزایای ناشی از استفاده از  منابع ژنتیک در راستای توافقات بین المللی, پیشگیری از پدیدار شدن گونه های مهاجم و بیگانه در زیست بوم های خشکی و آبی, مبارزه با صید غیرقانونی و قاچاق گونه های حفاظت شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.