جمعه , ۱۷ آذر , ۱۴۰۲
جمعه, دسامبر 8

در زندان تهران بزرگ یک زندانی خودکشی کرد

0
942

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, یک زندانی محبوس در زندان تهران بزرگ پس از خودکشی از طریق حلق آویز کردن خود جان باخت.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از رُکنا, روز جمعه ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, یک زندانی متولد ۱۳۷۷, که از بابت اتهام سرقت در زندان تهران بزرگ بسر می برد پس از حلق آویز کردن خود در حمام این زندان به زندگی خود پایان داد. 

براساس این گزارش, این زندانی ۲۲ ساله که با اتهام سرقت در این زندان بسر می برد و دوران محکومیت حبس تعزیری خود را سپری می کرد با استفاده از یک ملحفه خودش را داخل حمام حلق آویز کرده و به زندگی خودش پایان داد.

بنا به این گزارش، جسد این زندانی برای بررسی های بیشتر به پزشکی قانونی منتقل شد.

در تاریخ ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, مسعود قادی‌پاشا, معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور از خودکشی ۵ هزار و ۱۴۳ نفر از شهروندان ایران در سال ۱۳۹۸ خبر داد و بر این رقم را در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۷ با ۸ دهم درصد رشد اعلام کرد.

سرکوب زندانیان و اعمال محرومیتهای گسترده بر آنها را می توان تنها جزئی از موارد سرکوب گسترده آنها دانست. با استناد به ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری حق هر فردی بر دادرسی کامل و بی طرف و همچنین اجازه حضور وکیل انتخابی متهم بر پرونده مورد تاکید میباشد ولی زندانیان اهل سنت با توجه به سنی بودنشان از این حق محروم شده اند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d