•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

پنج تن از شهروندان بازداشت شده عرب با قرار کفالت آزاد شدند

0
526

پنج تن از شهروندان عرب و از اهالی روستای ملاشیه اهواز, امروز با تودیع قرار کفالت از زندان شیبان اهواز آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت‌۱۳۹۸، پنج تن از شهروندان عرب ساکن روستای ملاشیه اهواز که در جریان امدادرسانی به شهروندان سیل زده در استان خوزستان به همراه تعداد دیگری از افراد در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده بودند با تودیع قرار کفالت از زندان شیبان اهواز آزاد شدند. 

هویت این افراد؛ رسول فرطوسی, ابراهیم بدوی, علی ناصری, حاتم دحیمی و عماد حیدری توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است. 

این شهروندان در تاریخ ۲۵ فروردین‌ماه سالجاری در روستای ملاشیه از توابع اهواز و در جریان امدادرسانی به مردم سیل زده به همراه ۲۰ تن دیگر تعدادی دیگر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و مدتی بعد به زندان شیبان اهواز منتقل شده بودند.

پیش تر یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران علت بازداشت این افراد را یورش ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به منزل یکی از امدادرسانان با نام مجید صرخی و بازداشت این افراد را که پس از کار برروی سیل بند و امدادرسانی به شهروندان سیل زده در آن محل جمع شده بودند دانسته بود. نیروهای سپاه پس از بازداشت این افراد کلیه مواد غذایی و کمک های مردمی جمع آوری شده را نیز مصادره کرده و با خود برده‌اند.

سیل در نقاط مختلف ایران از ۲۶ اسفندماه آغاز شده بود. در پی این سیل صدها نفر مجروح و دهها تن جان باختند. عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران خسارت سیل اخیر در ایران را بین ۳۰ تا ۳۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرده بود. او گفته بود ۲۵ استان و بیش از چهار هزار و ۴۰۰ روستا در کشور درگیر سیل شده بودند. 

 بازداشت خودسرانه و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.