•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

گزارشی از آخرین وضعیت اکبر باقری, زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ

0
560

اکبر باقری، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ«فشافویه» که اخیرا از زندان اوین به این زندان تبعید شده است در اعتراض به وضعیت نامناسب زندان تهران بزرگ« فشافویه » و همچنین محرومیت از حق درمان از ۵ روز پیش دست به اعتصاب غذا زده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, اکبر باقری, شهروند اهل کرمانشاه و زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ«فشافویه» به دلیل آنچه که اعتراض وی به انتقالش از اندرزگاه ۴ سالن ۲ زندان اوین به زندان تهران بزرگ «فشافویه» بوده و از سوی دیگر با توجه به عدم رسیدگی به وضعیت سلامتی وی در محرومیت وی از حق درمان و دسترسی به خدمات پزشکی بوده از ۵ روز پیش دست به اعتصاب غذا زده بود و روز دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه سالجاری به اعتصاب غذای خود پایان داده است. این شهروند اهل کرمانشاه توسط شعبه ۱۵دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۹ سال حبس محکوم و با تائید حکم توسط دادگاه تجدیدنظردرحال تحمل حبس میباشد. 

یک منبع نزدیک به این زندانی سیاسی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ اکبر باقری در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ به طور ناگهانی از بند ۴ سالن ۲ زندان اوین به زندان تهران بزرگ«فشافویه» منتقل شد و از بدو ورود به این زندان در اعتراض به وضعیت بسیار بد این زندان و با هدف انتقال مجدد به زندان اوین و برخورداری وی از حق درمان و دسترسی به خدمات پزشکی از ۵ روز پیش دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده بود و روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ با توجه به نگرانی خانواده اش به اعتصاب غذای خود پایان داد.

این منبع مطلع در ادامه گفت؛  اکبر باقری از بیماری خونریزی روده بزرگ رنج می‌برد و قرار شده بود طی ماه‌های گذشته تحت عمل جراحی قرار بگیرد، اما این وعده عملی نشده است. همچنین مبلغ ۸۵۰ هزار تومان برای مداوای دندان‌هایش به حساب زندان اوین واریز کرده، اما بدون رسیدگی دندانپزشکی به زندان تهران بزرگ منتقل شده است.

لازم به ذکر است که اکبر باقری ابتدا در خردادماه سال۱۳۹۶ توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی‌اش بازداشت و نهایتا پس از دو ماه تحمل بازجویی و سلول‌های انفرادی در زندان دیزل‌آباد کرمانشاه با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت آزاد شده بود.

این زندانی سیاسی یک بار دیگر در اسفندماه ۱۳۹۶ در جریان تجمع مال‌بختگان در مقابل مجلس بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. این فعال سیاسی به  مدت ۴۸ روز در سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین نگهداری و تحت بازجوئی بوده  و پس از اتمام بازجوئی و تکمیل پرونده جهت محاکمه به بند ۴ سالن ۲ این زندان منتقل شد.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات اکبر باقری در تابستان ۱۳۹۷ توسط  شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی “ابوالقاسم صلواتی” برگزار شد و این فعال سیاسی به تحمل ۹ سال حبس تعزیری محکوم شد.

با ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر عین حکم صادره  توسط دادگاه بدوی مورد تائید دادگاه تجدیدنظر قرار گرفت و بدین ترتیب اکبر باقری به تحمل ۹ سال حبس تعزیری بصورت قطعی محکوم شد.
گفتنی است که اکبر باقری پدر یک دختر۶ ساله بوده و پیش از بازداشت در کرمانشاه به شغل خطاطی اشتغال داشته است. از آنجایی که همسرش پس از بازداشت از وی جدا شده است، دختر وی در حال حاضر با خواهرها یا مادر سالخورده‌اش زندگی می‌کند.

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند و یا اعمال محرومیت های گسترده ای دیگر همچون ممانعت از مرخصی برای این افراد, اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.