•                  
یک شنبه , ۰۶ بهمن , ۱۳۹۸
یکشنبه, ژانویه 26

آزادی فرزاد روحانی منشادی, شهروند بهائی با تودیع قرار وثیقه

0
249

روز گذشته, “فرزاد روحانی منشاد, شهروند بهائی ساکن یزد با تودیع قرار وثیقه, یک روز پس از برگزاری جلسه دادرسی آزاد شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنیه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸, “فرزاد روحانی منشادی”, شهروند بهائی ساکن یزد بعد از گذشت ۳ ماه نیم بازداشت, با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شده است. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات فرزاد روحانی منشادی در تاریخ  ۲۵ اردیبهشت ماه سالجاری از سوی دادگاه انقلاب یزد برگزار شده بود.

از اتهامات مطروحه علیه این شهروند بهائی تا لحظه تنظیم این خبر اطلاعی در دست نیست.

لازم به ذکر است, فرزاد روحانی در تاریخ ۸ بهمن ماه ۱۳۹۷ در خیابان توسط نیروهای امنیتی یزد بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود.

پیش از این نیز یک منبع نزدیک به این شهروند بهائی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود؛ فرزاد روحانی در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۹۷ در حال بردن فرزندش به مدرسه بود بطور ناگهانی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. ماموران امنیتی پس از بازداشت وی بدون در دست داشتن حکم  ورود به منزل اقدام یه یورش و تفتیش محل سکونت وی کرده و برخی لوازم شخصی وی را نیز ضبط کردند.

لازم به ذکر است فرزاد روحانی منشادی در مردادماه سال ۱۳۹۷ توسط شعبه ۳دادگاه تجدید نظر استان یزد همزمان با ۶ شهروند بهائی دیگر محاکمه و به ۳ سال حبس تعلیقی محکوم شده بود.

این شهروند بهائی همچنین در سال ۱۳۹۵ نیز توسط نیروهای امنیتی شهر یزد بازداشت و با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب میشوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر میگیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد. همچنی برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

همچنین برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: