•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

وجود ۳۹۰۰ کودک بی سرپرست در استان سیستان و بلوچستان

0
1026

استان سیستان و بلوچستان از جمله مناطق محروم‌ ایران, که با انواع و اقسام فقر، بیماری، کمبود آب و غذا شهروندان آن دست پنجه نرم میکنند. در این بین، عمده کودکان و نوجوانان در خانواده‌هایی فقیر زندگی‌ می‌کنند و بخش دیگری نیز فاقد سرپرست یا بدسرپرست هستند.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, مهدی عبادی مدیرکل کمیته امداد در سیستان و بلوچستان اعلام کرد که این استان ۳۹۰۰ کودک بی‌سرپرست و فاقد حامی دارد.

این آمار جدا از ۱۸ هزار یتیمی است که تحت پوشش این نهاد قرار دارند. پیشتر مریم لکزایی معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی این استان گفته بود که ۴۹۰ کودک زیر ۱۸ سال توسط بهزیستی به «خانواده‌های جایگزین» و «مراکز شبه خانواده» سپرده شده‌اند. خانواده‌های جایگزین، حقوق ماهیانه ۴۲۰ هزار تومانی برای نگهداری این کودکان دریافت می‌کنند.

براساس این گزارش, در شهرهای زاهدان، زابل و چابهار، ۱۳ مرکز غیردولتی و با حمایت خیّرین اداره می‌شود ولی بهزیستی بجای افزایش مراکز شبه‌خانواده، تمایل دارد کودکان را به خانواده‌های جایگزین بسپارد.

مدیرکل کمیته امداد سیستان و بلوچستان همچنین گفت: شصت و پنج هزار و ۱۰۷ مددجو در خانوارهای کمک معیشت‌بگیر و دارای سرپرست زن زیر چتر حمایتی این مجموعه قرار دارند».

محرومیت شهروندان ایران از حقوق اقتصادی و بروز مشکلات معیشتی در این افراد از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین مفاد ۲۳ و ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت آن بر افراد تاکید شده است . در متون این دو ماه از اعلامیه جهانی حقوق بشر بر محق بودن هر فرد در برخورداری از حق کار و تامین مایحتاج جهت تشکیل و یا اداره زندگی خود تاکید شده است.

همچنین در ماده ۳ قسمت دوم از کنوانسیون حقوق کودک مصوب ۲۳ نوامبر ۱۹۸۹ ضمن اشاره بر تامین نیازهای کودکان و حمايتهای و مراقبتهای لازم  برای رفاه‌ آنها با توجه‌ به‌ حقوق‌ و وظايف‌ مشخصی از سوی والدین و یا سرپرست و قیم با تامین اقدامات لازم از سوی حکومتهای امضا کننده این سند معتبر حقوق بشری نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: