•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

محکومیت هادی کمانگر, فعال محیط زیست ساکن کامیاران به بیش از ۵ سال حبس

0
392

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی, با صدور دادنامه ای هادی کمانگر, فعال محیط زیست ساکن کامیاران را در مجموع به تحمل ۵ سال حبس تعلیقی و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, طی روزهای گذشته, هادی کمانگر, فعال محیط زیست ساکن شهرستان کامیاران توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی با اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق هواداری و عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران” در مجموع به تحمل ۵ سال حبس تعلیقی و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج هادی کمانگر به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق هواداری و عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و ۵ سال حبس تعلیقی محکوم شد. 

پیش از این نیز شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج با صدور دادنامه ای سیروان قربانی و فاضل قیطاسی, دو تن از فعالان محیط زیست و آمانج قربانی, کارشناس ارشد محیط زیست, ساکن کامیاران را در همین پرونده با اتهام مذکور در مجموع به تحمل ۸ سال حبس تعلیقی و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. 

جلسه دادرسی بر پرونده هادی کمانگر, در تاریخ ۱۲ تیر ماه ۱۳۹۹, همزمان با دادرسی بر پرونده سیروان قربانی, فاضل قیطاسی, آمانج قربانی, بختیار کمانگر، عیسی فیضی، مهدی قبادی، راشد منتظری، خالد زمان و فرزاد حسینی, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی با اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق هواداری و عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران” برگزار شده بود.

هادی کمانگر, در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۷, در شهرستان کامیاران پس از ضبط برخی از وسایل شخصی‌اش بازداشت و به بازداشتگاه نیروهای امنیتی منتقل و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

در تاریخ ۱۱ دی ماه ۱۳۹۷, فاضل قیطاسی به همراه رضا اسدی در شهر کامیاران از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان و طی مراحل بازجوئی و بلاتکلیفی طولانی مدت با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شدند. 

آمانج قربانی, در تاریخ ۱۶ دی ماه ۱۳۹۷، در پی یورش ماموران اداره اطلاعات به محل کار وی در اداره محیط زیست این شهر پس از ضرب و جرح بازداشت شد. همچنین در تاریخ ۱۵ دی‌ماه همان سال هم ماموران اداره اطلاعات سنندج, راشد منتظری و حسین کمانگر, سه فعال محیط زیست ساکن کامیاران را بازداشت کردند. جملگی این افراد پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

در تاریخ ١۵ دی‌ماه ۱۳۹۷, عیسی فیضی, در محل کارش در خیابان صلاح‌الدین ایوبی در شهرستان کامیاران پس از ضرب و جرح توسط نیروهای امنیتی بازداشت به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی منتقل شد و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

در تاریخ ۱۵ دی‌ماه ۱۳۹۷, راشد منتظری و حسین کمانگر, دو فعال محیط زیست, توسط ماموران اداره اطلاعات سنندج بازداشت شدند. در تاریخ ۱۶ دی‌ماه همان سال هم بختیار کمانگر در پی یورش ماموران امنیتی شهرستان کامیاران به محل کسب وی پس از ضرب و جرح بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل شد. جملگی این ۳ فعال محیط زیست پس از اتمام بازجوئی با تودیع وثیقه بطور موقت از بازداشت آزاد شدند. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال محیط زیست هادی کمانگرفعالان محیط زیست در بازداشتقاضی سعیدی دادگاه انقلاب سنندجنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراننافرمانی فعالان مدنی در ایرانهادی کمانگرهادی کمانگر فعال محیط زیستاداره اطلاعات شهرستان کامیارانبازجوئی از شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحبس تعزیری هادی کمانگردادگاه انقلابدادگاه انقلاب سنندجدادگاه انقلاب صدور حکم حبسسرکوب فعالان محیط زیستسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان کامیارانشعبه یک دادگاه انقلاب سنندجشعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندجشعبه اول دادگاه انقلاب سنندجصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعلیقیصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیریصدور حکم دادگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: