•                  
پنج شنبه , ۰۶ آبان , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 28

محرومیت آمنه ظاهری ساری, در زندان سپیدار اهواز از حق درمان 

0
660

آمنه ظاهری ساری، از شهروندان عرب ساکن اهواز که از آبان ماه سال گذشته در بازداشت بسر میبرد با توجه به وضعیت نامناسب جسمانی و نیاز به اعزام به مرکز درمانی خارج از زندان از دریافت خدمات پزشکی محروم مانده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, آمنه طاهری ساری, شهروند بازداشت ساکن اهواز که به همراه پدر و برادر خود از آبان ۱۳۹۷ در زندان سپیدار اهواز بسر میبرد با توجه به وضعیت نامناسب جسمی از اعزام به بیمارستان و دریافت خدمات درمانی مناسب محروم مانده است. وی در برخی نواحی بدن دچار تورم شدید شده و به گفته پزشک بهداری زندان باید به بیمارستان منتقل شود. این در حالی است که پیشتر قرار وثیقه نیز برای وی صادر شده است. آمنه ظاهری ساری در تاریخ ۱۶ آبان‌ماه و یک روز پس از پدر و برادرش بازداشت شده و علیرغم گذشت نزدیک به ۷ ماه کماکان در بند زنان زندان سپیدار اهواز و در بلاتکلیفی به سر می برد.

آمنه ظاهری, ۲۰ ساله از مدتی قبل در برخی نواحی بدن دچار تورم شدید شده و به گفته پزشک درمانگاه باید سریعا به بیمارستان اعزام و تحت آزمایشات و مراقبت های پزشکی قرار گیرد. مخالفت با اعزام خانم ظاهری ساری در حالی صورت گرفته است که پیشتر قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی برای وی صادر شده است با این حال مسئولین از قبول وثیقه و آزادی موقت وی نیز خودداری کرده اند.
پدر آمنه، حطاب ظاهری ساری به همراه برادرش امین ظاهری ساری در پی احضار به شعبه ۱۲ دادگاه انقلاب اهواز در تاریخ ۱۴ آبانماه ۹۷ بازداشت و به زندان شیبان اهواز منتقل شده بودند.

لازم به ذکر است که در تاریخ ۱۵ آبان ۱۳۹۷, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات سپاه پاسداران در اهواز به منزل آمنه ظاهری ساری دانشجوی رشته حسابداری بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود.

همچنین در تاریخ ۲۵ اسفندماه ۱۳۹۷ فرزند دیگر این خانواده به نام علی ظاهری ساری توسط نیروهای اداره اطلاعات اهواز به دلایل نامعلوم بازداشت و به زندان شیبان منتقل شده است.

لازم به ذکر است که شعبه ۱۲ بازپرسی دادگاه انقلاب اهواز برای آزادی موقت حطاب ظاهری ساری و امین ظاهری ساری قرار وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی و برای آمنه ظاهری ساری قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی تعیین کرده است. همچنین شعبه ۴ دادگاه انقلاب اهواز جهت آزادی موقت علی ظاهری ساری قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی صادر کرده است.

حطاب، علی؛ امین و آمنه ظاهری ساری بیشتر از شش ماه است در زندان‌های شیبان و سیپیدار در بلاتکلیفی در بازداشت به سر می‌برند و تاکنون از اتهامات مطروحه علیه آنها اطلاع دقیقی به دست نیامده است.
لازم به یادآوری است پس از حمله مسلحانه به مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز تعداد پرشماری از شهروندان عرب در استان خوزستان بازداشت شدند. 

 بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: