•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

محرومیت از تحصیل ۳ شهروند بهائی به دلیل اعتقاد به دیانت بهائی

0
1481

حقوق بشر در ایران – طی روزهای اخیر, “آیلار روشن نهاد”, “وفا نوبخت” و “درسا مصطفوی” سه تن دیگر از شهروندان بهائی به ترتیب ساکن اصفهان, ساری و تهران به دلیل اعتقاد به دیانت بهائی با عنوان نقص در پرونده از ورود به  دانشگاه جهت ادامه تحصیل بازماندند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, “آیلار روشن نهاد” شهروند بهائی ساکن اصفهان, “وفا نوبخت” شهروند بهائی ساکن ساری و “درسا مصطفوی” شهروند بهائی ساکن تهران به دلیل آنچه که اعتقاد آنها به دیانت بهائی میباشد از ورود به دانشگاه و ادامه تحصیل بازماندند. محرومیت از ادامه تحصیل این ۳  شهروند بهائی با ذکر عنوان نقص در پرونده از طریق سیستم اطلاع رسانی سازمان سنجش به اطلاع آنها رسیده است. 

براساس این گزارش, محرومیت از تحصیل “آیلار روشن نهاد”, “وفا نوبخت” و “درسا مصطفوی” شهروندان بهائی در حالی صورت گرفت که هر ۳ نفر این شهروندان با رتبه هائی در خور توجه در کنکور سال ۱۳۹۸ که از سوی سازمان سنجش و آموزش کشور برگزار شده بود قبول شده بودند. 

“آیلار روشن نهاد” با رتبه ۱۰۷ در رشته علوم ریاضی و فنی و همچنین “وفا نوبخت” با رتبه ۶۵۷ و همچنین “درسا مصطفوی”  مورد پذیرش قرار گرفته بودند که در مراحل ثبت نام دانشگاه پس از اطلاع یافتن سازمان سنجش از اعتقاد این ۳ شهروند به دیانت بهائی از آنها خواسته شده  به بهانه نقص در پرونده به واحد پاسخگوئی سازمان سنجش مراجعه کند.

همزمان با محرومیت از ادامه تحصیل “آیلار روشن نهاد”, “وفا نوبخت” و “درسا مصطفوی” از ادامه تحصیل در دانشگاه, حقوق بشر در ایران روز گذشته با انتشار گزارشی, محرومیت از تحصیل “نوریه فردوسیان”, دیگر شهروند بهائی ساکن اصفهان را اطلاع رسانی کرده بود. 

بیان نقص در پرونده برای صفحه اعلام وضعیت دانش آموزان بهائی در دانشگاهها و مراکز تحصیلی در ایران از طرف سازمان سنجش و یا حتی وزارت آموزش و پروش به منزله محرومیت آنها از ادامه تحصیل در هر مقطع تحصیلی که در آن تحصیل می کنند می باشد. 

محرومیت از تحصیل شهروندان بهائی در حالی همچنان ادامه دارد که اخیرا, وزیر آموزش و پرورش از ممنوعیت از  تحصیل دانش آموزانی خبر داد که از  پیرو ادیان دیگری بجز ادیان رسمی کشور هستند. این اظهار نظر وزیر آموزش و پرورش واکنش جامعه جهانی بهائی، بسیاری از شهروندان، دانش آموزان بهائی و محمود صادقی، نماینده مجلس را به همراه داشت. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب میشوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر میگیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این ۲ ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

 

برچسب هابهائیان ایرانشهروندان بهایی در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانشهروندان بهاییسازمان سنجش و آموز کشورسرکوب شهروندان بهائیبهائیان در تهرانبهائیاقلیت بهائیسرکوب بهائیان در ایرانبهاییان در ایرانبهائیان اصفهانبهائیان سارینقض حقوق شهروندان بهایی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسازمان سنجششورای دفاع از حق تحصیلمحرومیت از حق تحصیلسازمان سنجش و آموزشبهاییان ساریجامعه بهائیانبهاییان ایرانسرکوب بهائیانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایرانبهاییانشهروندان بهائی در ایرانبهائیان در ایرانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان در ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان ایرانسرکوب شهروندان در ایرانجامعه بهائیان ایرانسرکوب بهاییان ایرانجامعه بهائیان در ایرانبهاییان اصفهاننقض حقوق شهروندی بهاییانحق تحصیلسرکوب شهروندان بهائی در ایرانجامعه بهاییان ایرانسازمان سنجش و آموزش کشورجامعه بهایی ایرانسرکوب شهروندان بهاییبهاییبهائیانسرکوب بهائیان ایرانمحرومیت از تحصیل شهروندان بهائیجامعه بهائی در ایرانحقوق شهروندی بهاییان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.