•                  
جمعه , ۰۴ مهر , ۱۳۹۹
جمعه, سپتامبر 25

محکومیت هاجر سعیدی, فعال مدنی ساکن سنندج به تحمل حبس

0
153

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۲ مرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی با صدور دادنامه ای هاجر سعیدی, فعال حقوق زنان ساکن این شهرستان را به تحمل ۵ سال حبس با طول مدت تعلیق ۴ ساله محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۲۲ مرداد ماه ۱۳۹۹, هاجر سعیدی, فعال حقوق زنان ساکن سنندج, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهرستان به ریاست قاضی سعیدی با اتهامات عضویت در یکی از احزاب کُرد مخالف نظام و حزب کمونیست کارگری ایران, به تحمل ۵ سال حبس با طول مدت تعلیق ۴ ساله محکوم شد. 

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج: “هاجر سعیدی, از بابت اتهام عضویت یکی از احزاب کُرد مخالف نظام و حزب کمونیست کارگری ایران به تحمل ۵ سال حبس محکوم شد که این حبس به مدت ۴ سال تعلیق شده است. همچنین بعنوان مجازات تکمیلی هم این فعال حقوق زنان باید هر ۴ ماه ۱ بار خود را به اداره اطلاعات سنندج معرفی کند.”

همچنین در بخش دیگری از دادنامه صادره از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ارتباط هاجر سعیدی با محمود صالحی, ریبوار عبداللهی و یدی صمدی اشاره شده که با توجه به مشارکت هاجر احمدی با این فعالان کارگری در مراسم روز جهانی کارگر از سوی اداره اطلاعات سنندج و دادگاه انقلاب سنندج جرم تلقی شده است. 

هاجر سعیدی, فعال حقوق زنان در تاریخ ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۹,  در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی در سنندج بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. این فعال مدنی در تاریخ ۴ تیر ماه ۱۳۹۹, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال سیاسی کوردقاضی سعیدیقاضی سعیدی دادگاه انقلاب سنندجمحمد کوردنقض حقوق کوردها در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظامهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیهمکاری با احزاب کرد مخالف نظامهاجر احمدیهاجر احمدی فعال مدنیهاجر احمدی فعال حقوق زنانهاجر سعیدیهاجراحمدیهاجرسعیدیورد احزاب کوردکوردکورد ایرانکوردستانکردهای ایرانکردستان احزاب کوردیاقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظاماجزاب سیاسی کورداحراب کورداحزای کورد مخالف نظاماحزای سیاسی کورداحزاب مسلح کورداحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیاحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد نخالف نظاماحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب کردستاناحزاب سیاسی کورداحزاب سیاسی کورد مخالف نظامارتباط با احزاب کوردارتباط با احزاب کوردیبازداشت شهروندن کوردبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظامحقوق شهروندی در ایرانزندانی سیاسی کوردزندانی سیاسی کورد در ایرانزندانیان سیاسی کورد در ایرانسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسرکوب احزاب کردسرکوب احزاب سیاسی کورد مخالف نظامسرکوب شهورندان کوردسرکوب شهروند کوردسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانشهروند کوردشهروندکوردشهروندان کوردشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کورد سنی مذهبشهروندان کوردایرانشعبه یک دادگاه انقلابشعبه یک دادگاه انقلاب سنندجشعبه1دادگاه انقلاب سنندجشعبه۱دادگاه انقلاب سنندجصدور حکمصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعلیقیصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیریصدور حکم زندانعضویت در احزاب کوردعضویت در احزاب کرد مخالف نظام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: