•                  
جمعه , ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۱
جمعه, می 20

احضار حسن عباسی، روزنامه نگار به اطلاعات سپاه و شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب کرمان

0
1068

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۷ شهریور ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱ دادسرای عمومی و انقلاب کرمان با ارسال ابلاغیه ای الکترونیکی، حسن عباسی، روزنامه نگار و فعال رسانه ای را فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، حسن عباسی، روزنامه نگار و از اعضای انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران در پی شکایت سازمان اطلاعات سپاه پاسداران از این فعال رسانه ای با دریافت ابلاغیه ای از طریق سامانه ثنا به این ارگان امنیتی در کرمان و سپس شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان احضار شد. این احضار مرتبط با شکایت محمدرضا پورابراهیمی داورانی, نماینده کرمان در مجلس از این روزنامه نگار در راستای افشاگری های وی از زد و بندهای اقتصادی محمدرضا پورابراهیمی با سازمان اطلاعات سپاه است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “روز یکشنبه آقای عباسی با دریافت پیامکی متوجه شد که در سامانه ثنا ابلاغیه ای برای حضور وی در اطلاعات سپاه استان کرمان و سپس شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب کرمان ارسال شده است. از قرار معلوم ارگان شکایت کننده از این روزنامه نگار سازمان اطلاعات سپاه عنوان و مضامین اتهامی هم مرتبط با فعالیتهای حسن عباسی در فضای مجازی و با مصداق حقوقی نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی در فضای مجازی « شکایت نماینده کرمان در مجلس از حسن عباسی » است. به این روزنامه نگار اعلام شده برای حضور در بازجوئی ابتدا به اطلاعات سپاه کرمان مراجعه کند و سپس به همراه پرونده برای تفهیم اتهام و بازپرسی و صدور قرار به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب کرمان اعزام شود.”

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۴ شهریور ماه ۱۳۹۹, با انتشار گزارشی احضار حسن عباسی – عضو هیئت تحریریه وبسایت تابناک و از اعضای انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران به همراه امیررضا امیرتیموری – روزنامه‌نگار و عضو خانه مطبوعات به پلیس فتا را اطلاع رسانی کرده بود. 

در همین راستا امیررضا امیرتیموری، در تاریخ ۶ شهریور ماه ۱۳۹۹, در پی شکایت محمدرضا پورابراهیمی داورانی, نماینده کرمان در مجلس به پلیس فتا استان کرمان حاضر و پس از حضور در این اداره امنیتی و طی مراحل بازجوئی اولیه و اطلاع از مصداق اتهامی « نشر اکاذیب » با دریافت ابلاغیه ای به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب کرمان فراخوانده شد. 

پیشتر نیز فردی آگاه از این پرونده به حقوق بشر در ایران پیرامون علت شکایت محمدرضا پورابراهیمی داورانی از حسن عباسی و امیررضا امیرتیموری گفته بود: “این اتهام مربوط به گزارشات انتقادی است که این ۲ روزنامه نگار با عناوین « آقای پورابراهیمی این آزمون و خطا نامش چه مدیریتی است؟ », « آقای پورابراهیمی تبعات تصمیمات غیرکارشناسی و زیانبار اقتصادی را مردم می‌دهند », « تیر های آقای نماینده یکی پس از دیگری به سنگ می خورد » و چند گزارش دیگر که از بی کفایتی محمدرضا پورابراهیمی در وبسایت خبری تابناک کرمان منتشر کرده بودند صورت گرفته اما متاسفانه این نماینده مجلس به جای قبول کم کاری های خود از حسن عباسی و امیررضا امیرتیموری شکایت کرده است”. 

لازم به ذکر است, حسن عباسی پیشتر نیز در تاریخ ۵ آذر ماه ۱۳۹۸, در پی انتشار گزارشی از نحوه عملکرد ضعیف استاندار هرمزگان با شکایت این مقام استانی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.  

سرکوب روزنامه نگاران و فعالان رسانه ای ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعال رسانه ای حسن عباسیفعالان رسانه ایفعالان رسانه ای در ایراننقض حقوق فعالان رسانه ای در ایراننقض حقوق بشر انجمن صنفی روزنامه نگاراننقض حقوق بشر در ایرانوبسایت تابناکوبسایت تابناک کرمانآزادی روزنامه نگاران در ایراناحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیاحضار و بازجوئی روزنامه نگاراناحضار و بازداشتاحضاروبازجویی از شهروندانبازداشت فعالان رسانه ایتفتیش منزل روزنامه نگارانتهدید روزنامه نگاران در ایرانجلسه بازپرسیحقوق شهروندی مطبوعات در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحسن عباسیحسن عباسی فعال رسانه ایحسن عباسی تابناکحسن عباسی روزنامه نگارروزنامهروزنامه نگارروزنامه نگار آزادروزنامه نگار دربندروزنامه نگاریروزنامه نگاری در ایرانروزنامه نگارانروزنامه نگاران آزادروزنامه نگاران ایرانروزنامه نگاران در ایرانروزنامه ایرانروزنامه شرقسرکوب فعالان رسانه ایسرکوب فعالان رسانه ای در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاران ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیسرکوب رسانه های در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشعبه بازپرسیشعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب کرمان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: