•                  
پنج شنبه , ۰۸ آبان , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, اکتبر 29

حسن فتحی, روزنامه نگار جهت اجرای حکم حبس تعزیری بازداشت شد

0
183

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, حسن فتحی, روزنامه نگار و فعال رسانه ای جهت اجرای حکم حبس تعزیری خود روانه زندان اوین شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران, روز پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, حسن فتحی, روزنامه نگار و فعال رسانه ای جهت تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری پس از مراجعه به زندان اوین بازداشت شد. 

این روزنامه نگار و فعال رسانه ای پیش از این با اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم عیناً توسط دادگاه تجدید نظر تائید شد. استناد دستگاه قضائی و ارگانهای امنیتی مصاحبه این روزنامه نگار با شبکه تلویزیونی بی بی سی فارسی در مورد انتخاب ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ بوده است. 

حسن فتحی, در تاریخ ۵ خردادماه ۱۳۹۷, در پی یروش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی در تهران بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه امنیتی و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شده بود. 

این روزنامه نگار پیش از این و در سال ۱۳۹۰ نیز به دلیل فعالیتهای روزنامه نگاری و رسانه ای بازداشت شده بود.

سرکوب فعالان شبکه های اجتماعی, ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: