•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 20

دیدبان حقوق بشر: صدور احکام حبس و شلاق بخاطر مطالبه گری شهروندان در ایران

0
494

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, در ادامه واکنشهای بین المللی به وضعیت سرکوب آزادی بیان در ایران سازمان دیدبان حقوق بشر اعلام کرد حداقل ۱۳ نفر از شهروندان معترض به شلیک پدافند هوائی سپاه پاسداران به هواپیمای پی اس ۷۵۲ خط هوائی اوکراین که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر و خدمه پرواز این هواپیما شد توسط دستگاه قضائی ایران به احکام قضائی محکوم شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, سازمان دیدبان حقوق بشر با انتشار گزارشی از صدور احکام حبس و سایر محکومیت های کیفری برای ۱۳ تن از شهروندان ایران که در جریان اعتراضات دی ماه سال ۱۳۹۸ که در اعتراض به شلیک پدافند هوائی سپاه پاسداران به هواپیمای پی اس ۷۵۲ خط هوائی اوکراین بازداشت شده بودند خبر داد و اتهام این شهروندان را فقط اعتراض مسالمت آمیز آنها دانست. 

براساس اعلام این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر: “سپاه پاسداران انقلاب ایران در تاریخ  ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸ به یک هواپیمای مسافربری اوکراینی شلیک کرد و سبب مرگ ۱۷۶ مسافر و خدمه شد. پس از انکارهای اولیه در تاریخ ۲۱ دی ماه همان سال ستاد کل نیروهای مسلح پذیرفت که پس از حملات انتقام‌جویانه ایران به یک پایگاه نظامی آمریکا در عراق سپاه پاسداران به خطا به هواپیمای مسافربری شلیک کرده است. سپس اعتراضاتی در سراسر ایران شکل گرفت.

مایکل پیج، معاون مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر گفت: “مقامات ایران شیوه معمول فرار از مسئولیت خود را دنبال می‌کنند”.

وی افزود: “همزمان با امتناع از ارائه جزییات درباره تحقیق و تفحص قصور برای این اشتباه مرگبار مقامات قضایی در محکوم کردن افراد معترض به از دست رفتن ۱۷۶ زندگی هیچ وقتی تلف نمی‌کنند”.

در تاریخ ۱۰اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, مصطفی هاشمی زاده, دانشجوی رشته مهندسی عمران دانشگاه تهران و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری, از بابت اتهامات اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور و اخلال در نظم عمومی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری, ۷۴ ضربه شلاق, ٣ماه کار اجباری در بیمارستان نيايش و دو سال محرومیت از خوابگاه دانشجوئی محکوم شد. این شهروند همچنین از بابت اتهام توهین به رهبری نیز تبرئه شد. 

همچنین در تاریخ ۹اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, امیرمحمد شریفی, دانشجوی دانشگاه تهران و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸, از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری به تحمل ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

در تاریخ ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, علی شکری، آزاده جوانی، علیرضا محمدنژاد، آیدین جوانی، فرشته محمودی، حسین مصطفی نیا، میثم خدابنده لو، حمید محمدی ایرانی، امین فروحی، محمدرضا شجاعی، آیدا جوانی, یازده تن از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۸, بصورت غیابی با اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب آمل به ریاست مرتضی مهدوی هر یک به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. براساس دادنامه صادره در مورخ ۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب آمل, اتهام منتسب به هر ۱۱ نفر این شهروندان “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, ذکر شده و حکم فوق در تاریخ ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ به همه این افراد ابلاغ شد. 

در تاریخ ۲۴ دی ماه ۱۳۹۸, مقامات ایران تعهد دادند حمله را مورد تحقیق و تفحص قرار دهند اما تا کنون جزییاتی درباره این تحقیق ارائه نکردند. آنها همچنین دیگر کشورهای متأثر را از دسترسی به شواهد کلیدی محروم کردند.

همچنین در تاریخ ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۸, رئیس هیئت نمایندگی ایران به سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی به رویترز گفت: “با ارسال جعبه‌های سیاه هواپیمای ساقط شده به کیف برای بررسی موافقت کرده است اما ایران هنوز آنها را تحویل نداده است”.

پس از این که یک نماینده مجلس در تاریخ ۱۸ فروردین ماه ۱۳۹۹ گفت: ” نیروهای نظامی در این زمینه وظیفه خود را به خوبی انجام دادند و مواخذه و بازداشتی وجود نخواهد داشت شکرالله بهرامی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح، این ادعا را رد کرد و گفت یک نفر کماکان در بازداشت به سر می‌برد”.

در چندین موقعیت مقاماتی از کانادا، که اکثریت قربانیان از اتباعش بودند، و دیگر کشورهایی که اتباعی در میان مسافران داشتند، از ایران خواسته‌اند با طرح‌های تفحص چندجانبه همکاری کند. خانواده قربانیان گفته‌اند که آنها نگران هستند که پاندمی ویروس کرونا در حال کند کردن هرگونه حرکتی به سوی عدالت برای عزیزانشان باشد.

پیج در خاتمه افزود: “به جای پیگرد آنهایی که از حق آزادی بیان و آزادی تجمعشان استفاده کرده‌اند مقامات ایران باید دست به تحقیقی شفاف بزنند و با نهادهای بین‌المللی همکاری کنند تا مشخص شود در این تراژدی واقعاً چه اتفاقی افتاده است”.

پرواز شماره پی اس ۷۵۲ شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین ساعت ۶:۱۲ دقیقه صبح روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, به وقت محلی از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران برخاست و دقایقی بعد در پی شلیک مستقیم پدافند هوایی سپاه پاسداران مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد.

این سانحه تنها ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به دو پایگاه هوایی مورد استفاده نیروهای آمریکایی در عراق به تلافی قتل یک فرمانده ارشد ایرانی به دست آمریکا رخ داد.

ستاد کل نیروهای مسلح در جمهوری اسلامی پس از ۳ روز پذیرفت که سپاه پاسداران هواپیمای اوکراینی را سرنگون کرده است. همچنین حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸ در توییتر اعلام کرد که اشتباه پدافند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موجب سقوط هواپیمای اوکراینی و جان باختن ۱۷۶ نفر شده است.

همچنین در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل با انتشار اطلاعیه ای در مورد نحوه غیرقانونی برخورد نیروهای امنیتی ایران برای مقابله با شهروندان معترض در جریان تجمعات اعتراضی مرتبط با شلیک به هواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲ متعلق به خط هوایی اوکراین ایرلاین که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر و خدمه پروازی این هواپیما شد خبر داده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاهواپیمای مسافربریهواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲هواپیمای پی اس ۷۵۲هواپیمای اوکراینهواپیمایی اوکراینهواپیمائی اوکراینهواپیمائی اوکراییپی اس ۷۵۲پی اس ۷۵۲ خط هوائی اوکرایپرواز پی اس ۷۵۲پروازی مسافربری پی اس ۷۵۲اعتراضات دی ماهاعتراضات دی ماه 1398اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸اعتراضات دی ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات دیماه ۱۳۹۸بیانیه دیدبان حقوق بشربازداشت شدگان ۵ دیماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگاه ۵دیماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی دی ماهتجمعات اعتراضی دیماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی دی ماهتظاهرات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی دیماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی دانشجویان دیماه ۱۳۹۸تظاهرات دی ماه 1396تظاهرات دی ماه ۱۳۹۶تظاهرات دی ماه ۱۳۹۸تظاهرات دی ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات دیماه ۱۳۹۸تظاهرات شهروندان در دی ماه ۱۳۹۸جانباختگان پرواز پی اس ۷۵۲حقوق بشر در ایراندی ماهدی ماه ۱۳۹۸دی ماه سال ۱۳۹۸دیماه ۱۳۹۸دیماه سال ۱۳۹۸ در ایراندیماه۱۳۹۸دیدبان حقوق بشردیدبان حقوق بشر در ایرانسازمان دیان حقوق بشرسازمان دیدبان حقوق بشرسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: