•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

انتقال حسن ممتاز سروستانی، شهروند بهائی محبوس در زندان عادل آباد شیراز به زندان اوین

0
452

روز سه شنبه ۷ اسفند ماه سالجاری, حسن ممتاز سروستانی، شهروند بهائی محبوس در زندان عادل آباد شیراز  از این زندان به زندان اوین در تهران منتقل شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، حسن ممتاز سروستانی، شهروند بهایی محبوس در زندان عادل آباد شیراز عصر روز سه شنبه ۷ اسفند ماه سالجاری به زندان اوین در تهران منتقل شده است. در برگه مربوط به انتقال این زندانی دلیل انتقال معالجه در خارج از زندان ذکر شده است، در صورتی که محل زندگی خود و خانواده او شهر شیراز بوده است. وی پیشتر به دلیل تدریس ادبیات فارسی به دانشجویان محروم از تحصیل بهایی در دانشگاه مجازی بهاییان به ۵ سال حبس محکوم شده بود.

با توجه به پیگیریهای صورت گرفته از سوی خانواده آقای ممتاز سروستانی مشخص شده که دلیل انتقال این زندانی در برگه مربوط به انتقال، اعزام به بیمارستان خارج از زندان نوشته شده است. با این حال مشخص نیست علیرغم اینکه محل حبس و محل زندگی خود و خانواده وی شهر شیراز بوده است، دلیل انتقال به زندان اوین چه بوده است.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۹ دی ماه سالجاری و طی گزارشی از محرومیت این شهروند بهائی محبوس در زندان علیرغم ابتلا مشکل حاد قلبی از حق مداوا و دسترسی به خدمات پزشکی اطلاع رسانی کرده بود.

لازم به توضیح است که  در آذرماه سال ۹۳، شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم ۵ سال حبس صادره علیه این شهروند بهائی توسط شعبه ۳۱ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه را عینا تائید کرده بود.

حسن ممتاز سروستانی در تاریخ ۷ دی‌ماه ۹۶ جهت گذراندن دوران محکومیت خود راهی زندان عادل آباد شیراز شده بود و از آن زمان تا به امروز در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود در زندان عادل آباد شیراز بوده است.

این شهروند بهایی و از اساتید دانشگاه آنلاین بهاییان (BIHE) دچار بیماری حاد قلبی، کلیوی و چشم بوده و نیاز فوری به طی مراحل درمانی دارد. با این حال علیرغم درخواست مکرر و پیگیری خانواده، از سوی مسئولین زندان عادل آباد شیراز و قاضی پرونده وی اقدامی در این مورد صورت نگرفته است.

لازم به ذکر است این شهروند پیش از این نیز سابقه چندین بازداشت را در پرونده خود داشته است.

زندانیان عقیدتی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و عدم برخورداری آنها از حقوق شهروندیشان در درمان بیماریها و آسیبهای جسمی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب میشوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر میگیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد. همچنین سرکوب فعالان مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر حق آزادی بیان برای فر فرد تاکید دارد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.