•                  
شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۰
شنبه, نوامبر 27

احضار اولدوز قاسمی به دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی

0
948
اولدوز قاسمی فعال اجتماعی

اولدور قاسمی، فعال اجتماعی ساکن ارومیه ضمن دریافت ابلاغیه‌ به شعبه اول دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی از بابت پرونده ای که در دادگاه بدوی و توسط شعبه اول دادگاه انقلاب ارومیه به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود احضار شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، اولدوز قاسمی، فعال اجتماعی ساکن ارومیه با در یافت ابلاغیه ای  به شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی احضار شده است.در این احضاریه از وی خواسته شده در تاریخ ۲۱ اسفندماه در این شعبه حاضر شود. خانم قاسمی پیشتر توسط دادگاه انقلاب نقده به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود. بر اساس این ابلاغیه اولدوز قاسمی باید در تاریخ ۲۱ اسفندماه “در خصوص شکایت دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان ارومیه- معاون دادستان علیه وی، مبنی بر اتهام تبلیغ علیه نظام” در شعبه اول دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی حاضر شود. خانم قاسمی در تاریخ ۴ خردادماه ۹۷، به همراه چند تن دیگر از فعالان آذربایجان غربی در مراسم دوازدهمین سالگرد کشته شدگان اعتراضات خونین خرداد ۸۵ در گلزار شهدای شهرستان نقده و پس از اتمام مراسم توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند و ساعاتی بعد همه بازداشت شدگان به غیر از اولدوز قاسمی و دو تن دیگر آزاد شده بودند. وی پس از چند روز بازداشت در بازداشتگاه اداره اطلاعات نقده با قرار وثیقه آزاد شده بود.

حقوق بشر در ایران , در تاریخ پنجم خردادماه سال جاری در گزارشی خبر از بازداشت اولدوز قاسمی به همراه چند تن از فعالان آذربایجان غربی که برای برگزاری دوازدهمین سالگرد کشته شدگان اعتراضات خونین خرداد ۸۵ در گلزار شهدای شهرستان نقده جمع شده بودند توسط نیروهای امنیتی خبرداده بود.

لازم به ذکر است که اولدوز قاسمی، در رابطه با همین پرونده در تاریخ ۱۵ شهریور‌ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی شهر ارومیه بازداشت و سپس در همان روز پس از تفهیم اتهام با قرار وثیقه از بازداشتگاه پلیس امنیت ارومیهآزاد شده بود. خانم قاسمی سپس در تاریخ ۱۹ آبان ۱۳۹۷، توسط شعبه یک دادگاه انقلاب ارومیه به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

برگزاری جلسه دادگاه این فعال اجتماعی بصورت غیابی و بدون حضور وی و وکیل وی در محل شعبه یک دادگاه انقلاب ارومیه و در تاریخ ۱۹ آبان ماه سالجاری برگزار شده بود. یک منبع نزدیک به این فعال اجتماعی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام  خبر محکومیت اولدوز قاسمی گفته بود: قاسمی به همراه وکیل خود در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی دادگستری ارومیه حاضر شد. ایشان در این شعبه شفاها مطلع شد که به اتهام “تبلیغ علیه نظام از طریق ایراد سخنرانی بر مزار فرزاد اسدپور یکی از جان باختگان اعتراضات سال ۱۳۸۵ مناطق ترک نشین” با استناد به ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است”.

سرکوب فعالان مدنی و شهروندان بدلیل فعالیتهای مسالمت آمیز آنها مصداق بارز سرکوب آزادی بیان در ایران و نقض اسناد حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد. همچنین بر خورداری افراد از یک روند مساوی و برابر با حضور هیئت منصفه و وکیل مدافع انتخابی از سوی متهم و استماع دفاعیات متهم از سوی فاضی و یا دیگر مسئولان ذیصلاح در دادگاه از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: