•                  
چهارشنبه , ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژوئن 17

آزادی حسین میری نظرلو, از زندان اوین در راستای آزادی زود هنگام زندانیان

0
460

امروز پنج شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷, و در ادامه  آزاد سازی زود هنگام زندانیان که از آن با عنوان عفو ۲۲ بهمن یاد میشود, حسین میری نظرلو، فعال تلگرامی محبوس در زندان اوین نیز آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، حسین میری نظرلو، فعال تلگرامی محبوس در سالن ۲ اندرزگاه ۴ زندان اوین, امروز پنج شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ در ادامه روند آزاد سازی زندانیان که با عنوان عفو ۲۲ بهمن از آن یاد میشود آزاد شد. این فعال تلگرامی پیشتر در جریان موج آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی با کاهش ۳ سال و ۹ ماه از مجموع  حبس ۵ ساله خود برخوردار شده بود. موج جدید آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی که به مناسبت ۲۲ بهمن آغاز شده تاکنون شامل ۴۷ زندانی یا محکوم سیاسی شده است. این فعال تلگرامی در تاریخ ۲۲ آذرماه ۹۶ در منزل شخصی توسط نیروهای امنیتی به دلیل فعالیت در تلگرام بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود.  حسین میری نظرلو,  ۲۴ ساله و فعال تلگرامی محبوس در بند ۲ اندرزگاه ۴ زندان اوین در تاریخ ۴ اردیبهشت ماه سال جاری توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران مورد محاکمه قرار گرفته بود و به اتهام “توهین به بنیانگذار” به ۲ سال حبس تعزیری, “توهین به مقدسات” به ۵ سال حبس تعزیری و به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود و با توجه به  مشمول شدن پرونده وی با قانون تعدد جرائم، فقط مجازات ۵ سال حبس مرتبط به اتهام “توهین به مقدسات” قابل اجرا بوده است.

با ارجاع پرونده این فعال تلگرامی به دادگاه تجدیدنظر پرونده وی توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر به ریاست قاضی زرگر در تاریخ ۱۶ شهریورماه ۹۷ رای دادگاه بدوی علیه حسین میری نظرلو را عینا تائید و در آبان ماه سال جاری به وکیل وی ابلاغ کرده بود.

سرکوب فعالان فضای مجازی و کانالهای تلگرامی در ایران ناقض اصل آزادی بیان میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار عقاید و نظریتاتشان بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است.

لازم به ذکر است که همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب ۵۷ مسئولان قضائی جمهوری اسلامی که در این روزها منافع و پایه های حکومت خود را در معرض خطر می بینند و از سوی دیگر در تلاش برای حفظ قدرت خود هستند با اعطای اینگونه ازادای ها میخواهند برای خود موقعیت و فضائی را باز کنند.

صادق لاریجانی, رئیس قوه قضائیه در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مسئولان قضائی داشت ضمن اعلام خبر اعطای ازادی به ۵۰ هزار نفر از زندانیان گفت در حال حاضر در ایران زندانی سیاسی وجود ندارد و هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد که جمله مقام عالی رتبه قضائی جمهوری اسلامی در نوع خود جای تعجب و تفکر دارد که اگر در ایران در حال حاضر زندانی سیاسی وجود ندارد و یا هیچ فردی بدلیل انتقاد مورد محاکمه و بازداشت قرار نمیگیرد پس شهروندانی مثل: آرش صادقی, گلرخ ایرائی, ارژنگ داوودی, سهیل عربی, آتنا دائمی و بسیاری دیگر از زندانیان محبوس دیگر نشان از چیست؟

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: