•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

مرگ دردناک یک سر آهو بر اثر تعقیب با موتورسکلیت در میاندشت

0
582

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۸ شهریور ماه ۱۳۹۹، یک راس آهو در منطقه در پناهگاه حیات وحش میاندشت، بر اثر تعقیب توسط موتورسیکلت در میاندشت جان باخت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ديده‌بان محیط زیست ایران، روز چهارشنبه ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، نیروهای محیط زیست جا جرم حین دوربین کشی در پناهگاه حیات وحش میاندشت متوجه گردوخاک درون دشت شدند.

محیط‌بانان جهت بررسی موضوع به طرف محل گردوخاک حرکت نموده ‌و متوجه شدند یک موتور سوار پس از تعقیب طولانی و خسته نمودن یک آهوی نر ، حیوان را با طناب پشت موتور بسته و به سمت روستا در حال حرکت است.

محیط‌بانان جهت برخورد قانونی با شکارچی وارد عمل شده و متخلّف نیز با مشاهده مامورین آهو را از پست موتور به ‌زمین انداخته و با سرعت زیاد متواری شد.

محیط‌بانان سعی نمودند آهو را که بر اثر دویدن بسیار زیاد در حال مرگ بود جهت اقدامات دامپزشکی به شهر منتقل کنند اما متاسفانه آهو دقایقی بعد جان خود را از دست داد.

با توجه به اینکه مامورین هویت شکارچی را شناسایی کرده بودند موضوع با دادستان محترم مطرح و بلافاصله حکم جلب متهم صادر و مامورین جهت دستگیری به منزل وی مراجعه نمودند.

اعضای خانواده اقدام به درگیری با ماموران امنیتی کرده و متهم با استفاده از این فرصت از طریق دیوار خانه همسایه متواری شد. 

آسیب رساندن به هرگونه از موجودات زنده به مثابه نقض حقوق بشر در رسته محیط زیست است.

هرگونه آزمایش زجرآور بر روی حیوانات اعم از آنکه روحی یا جسمی باشد، نقض حقوق حیوانات است.

اولین قانون حمایت از حیوانات در انگلستان در سال ۱۸۸۲ میلادی تصویب شد که این قانون در سال ۱۹۱۱به تکمیل رسید.

پس از انگلستان کشورهای دیگری نیز قوانینی در جهت حفظ حقوق حیوانات به تصویب رساندند.

تا کنون تعداد زیادی معاهدات چند جانبه،دو جانبه و اسناد بین‌المللی در زمینه حقوق حیوانات انعقاد گردیده که از کثرت این موارد صرفا به چند نمونه آن اشاره می کنیم: اعلامیه ۱۹۷۲استکهلم، کنوانسیون ۱۹۷۳ کیوتر، کنوانسیون تنوع زیستی ۱۹۷۲مشهور به کنوانسیون ریو، کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه های حیوانی و گیاهی در معرض خطر ۱۹۷۳ از جمله اسناد بین المللی است که در حمایت از حقوق حیوانات مورد تصویب قرار گرفته است.

بر همین اساس, اعلامیه جهانی حقوق حیوانات در اکتبر ۱۹۷۸ با هدف شناخت جهان مبتنی بر حقوق برای حیوانات با تلاش یونسکو در پاریس به تصویب رسید .

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: