•                  
چهارشنبه , ۰۱ بهمن , ۱۳۹۹
چهارشنبه, ژانویه 20

گزارشی از وضعیت شهریار گلوانی، زندانی سیاسی محبوس در زندان خوی

0
132

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۸ شهریور ماه ۱۳۹۹، شهریار گلوانی، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی شهرستان خوی دوران حبس تعزیری خود را سپری می کند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز جمعه ۲۸ شهریور ماه ۱۳۹۹، شهریار گلوانی، نویسنده، مترجم، فعال ادبی و زندانی سیاسی برای تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری ۱ ساله خود در زندان مرکزی شهرستان خوی به سر می برد. 

این فعال ادبی که بعنوان نویسنده و سردبیر با نشریات محلی در شهرستان خوی فعالیت داشت به تاریخ ۱۴ دی ماه ۱۳۹۶، در جریان اعتراضات مدنی شهروندان در شهرستان خوی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در تاریخ ۷ بهمن ماه ۱۳۹۶ با تودیع وثیقه آزاد شد. 

با آغاز مراحل دادرسی در سال ۱۳۹۷ و ارجاع پرونده شهریار گلوانی به شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان خوی این فعال مدنی با اتهام تبلیغ علیه نظام و اخلال در نظم عمومی از طریق حضور در تجمعات غیرقانونی محاکمه و به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدید به ۱ سال کاهش پیدا کرد. 

شهریار گلوانی، در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، برای تحمل حبس تعزیری بازداشت و به زندان مرکزی خوی منتقل شد.

این زندانی سیاسی در مرداد ماه سال ۱۳۹۹ به مرخصی اعزام شده بود و پس از اتمام دوران مرخصی در تاریخ ۸ شهریور ماه ۱۳۹۹ برای سپری کردن باقی مانده حبس تعزیری به زندان مرکزی خوی بازگشت. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی بی اساس و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید می کند است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فرا قانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاحقوق بشرزندانی سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیحقوق بشر در ایرانحبس تعزیریاخبار زندانیان عقیدتیحقوق شهروندینقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانزندانیان سیاسیزندان خویسرکوب شهروندان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننویسندگاننویسندهحقوق شهروندی در ایراناخبار زندانیان سیاسیشکنجه زندانیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانشهریار گلوانیشهرستان خوینقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانفعال ادبی و فرهنگیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایراننویسندگان در ایرانفعال ادبیحقوق شهروندی درایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در ایرانشعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان خویسرکوب زندانیان سیاسیحقوق بشر زندانیان سیاسیسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیحبس تعزیری درجه ۸حق درمان زندانیان در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیحبس تعزیری زندانیان سیاسینویسندگان ایرانزندانیان سیاسی زندان اوینزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندان شهرستان خویحق مرخصی زندانی سیاسیفعالان ملی مدنی شهرستان خویپلیس اطلاعات و امنیت شهرستان خویفعالان مدنی شهرستان خویزندان مرکزی شهرستان خویاندرزگاههای زندان خوینقض حقوق بشر در زندان خویشهریارگلوانیفعال ادبی شهریار گلوانیشهریار گلوانی زندانی سیاسیشهریارگلوانی زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: