•                  
شنبه , ۰۳ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 24

گزارشی از وضعیت شهریار گلوانی، زندانی سیاسی محبوس در زندان خوی

0
73

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۸ شهریور ماه ۱۳۹۹، شهریار گلوانی، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی شهرستان خوی دوران حبس تعزیری خود را سپری می کند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز جمعه ۲۸ شهریور ماه ۱۳۹۹، شهریار گلوانی، نویسنده، مترجم، فعال ادبی و زندانی سیاسی برای تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری ۱ ساله خود در زندان مرکزی شهرستان خوی به سر می برد. 

این فعال ادبی که بعنوان نویسنده و سردبیر با نشریات محلی در شهرستان خوی فعالیت داشت به تاریخ ۱۴ دی ماه ۱۳۹۶، در جریان اعتراضات مدنی شهروندان در شهرستان خوی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در تاریخ ۷ بهمن ماه ۱۳۹۶ با تودیع وثیقه آزاد شد. 

با آغاز مراحل دادرسی در سال ۱۳۹۷ و ارجاع پرونده شهریار گلوانی به شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان خوی این فعال مدنی با اتهام تبلیغ علیه نظام و اخلال در نظم عمومی از طریق حضور در تجمعات غیرقانونی محاکمه و به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدید به ۱ سال کاهش پیدا کرد. 

شهریار گلوانی، در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، برای تحمل حبس تعزیری بازداشت و به زندان مرکزی خوی منتقل شد.

این زندانی سیاسی در مرداد ماه سال ۱۳۹۹ به مرخصی اعزام شده بود و پس از اتمام دوران مرخصی در تاریخ ۸ شهریور ماه ۱۳۹۹ برای سپری کردن باقی مانده حبس تعزیری به زندان مرکزی خوی بازگشت. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی بی اساس و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید می کند است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فرا قانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال ادبیفعال ادبی و فرهنگیفعال ادبی شهریار گلوانیفعالان ملی مدنی شهرستان خویفعالان مدنی شهرستان خوینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در زندان خوینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننویسندهنویسندگاننویسندگان ایراننویسندگان در ایرانپلیس اطلاعات و امنیت شهرستان خویاندرزگاههای زندان خویاخبار زندانیان سیاسیاخبار زندانیان عقیدتیحق مرخصی زندانی سیاسیحق درمان زندانیان در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحبس تعزیریحبس تعزیری درجه ۸حبس تعزیری زندانیان سیاسیزندان مرکزی شهرستان خویزندان خویزندان شهرستان خویزندانی سیاسیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهریار گلوانیشهریار گلوانی زندانی سیاسیشهریارگلوانیشهریارگلوانی زندانی سیاسیشهرستان خویشکنجه زندانیان در ایرانشعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان خوی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: