•                  
جمعه , ۲۶ دی , ۱۳۹۹
جمعه, ژانویه 15

حکم اعدام هوشمند علی پور در دیوان عالی کشور لغو شد

0
114

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام هوشمند علی پور فعال سیاسی محبوس در زندان مرکزی سنندج در دیوان عالی کشور لغو شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۹، شعبه دیوان عالی کشور حکم اعدام صادره بر علیه هوشمند علی پور، فعال سیاسی محبوس در زندان مرکزی سنندج را از بابت اتهام اقدام علیه امنیت ملی – بغی « مبارزه مسلحانه »، لغو کرد و پرونده این فعال سیاسی را برای دادرسی مجدد به شعبه ۲ دادگاه انقلاب سنندج ارجاع داد. 

براساس اطلاعیه صادره از سوی خانواده این زندانی سیاسی اعلام شد: “ما از طرف خانواده هوشمند علی پور به اطلاع همه مردم آزادیخواه در ایران و خارج می‌رسانیم که با توجه به صدور حکم اعدام که برای فرزندمان هوشمند علی پور در تاریخ ۸ دیماه ۱۳۹۸ در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج صادر شده بود در دیوان عالی کشور منتفی و از روی‌ پرونده هوشمند برداشته شد. روز سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ وکلای هوشمند به خانواده اعلام کردند که از سوی دادگاه انقلاب سنندج به آنها ابلاغ شده است که حکم اعدام هوشمند لغو شده است. آقای جوانمردی وکیل هوشمند با حضور در شعبه دوم دادگاه انقلاب سنندج و مشاهده حکم دیوان عالی روی‌ پرونده در خصوص لغو حکم اعدام هوشمند، آنرا به اطلاع خانواده‌اش رساند. دادگاه بعدی هوشمند قرار است تا چند روز دیگر یعنی در تاریخ ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ در شعبه ۲ دادگاه انقلاب سنندج برگزار شود.”

هوشمند علی پور به همراه دیگر هم پرونده ای خود محمد استادقادر، در تاریخ ۸ دی ماه ۱۳۹۸, از بابت اتهامات  مرتبط با احزاب کرد مخالف نظام با مصداق حقوقی “بغی” « مبارزه مسلحانه », توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ترتیب به اعدام و تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

محمد استادقادر، در تاریخ ۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, در پی تائید درخواست آزادی مشروط و با توجه به بخشنامه اخیر قوه قضائیه از زندان مرکزی سنندج آزاد شد.

 هوشمند علی پور و محمد استاد قادر، با اتهام مرتبط با احزاب کرد مخالف نظام با مصداق حقوقی بغی، در تاریخ ۹ آبان ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج محاکمه شده بودند. 

هوشمند علی پور و محمد استاد قادر، در تاریخ ۱۲ مردادماه ۱۳۹۷, توسط نیروهای امنیتی در شهرستان سقز بازداشت و برای تکمیل مراحل بازجوئی و بازپرسی و دادرسی بر پرونده آنها در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۷, از زندان سقز به زندان مرکزی سنندج منتقل شدند. 

این دو زندانی سیاسی پیش از این و در تاریخ ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۷,  پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه پس از حدود ۱۱۰ روز از زمان بازداشت از بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج به زندان مرکزی سقز منتقل شده بودند. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۷, با انتشار گزارشی با مضمون بررسی وضعیت “محمد استاد قادر” و “هوشمند علیپور” پیرامون آخرین وضعیت این ۲ زندانی سیاسی اطلاع رسانی کرده بود.

هه‌ژار علیپور برادر هوشمند علیپور، پیشتر با نگارش نامه‌ای سرگشاده ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت برادر خود، به تشریح وضعیت وی و بی‌عدالتی‌هایی که پیش از این در حق او صورت گرفته، پرداخته و نوشته بود که “جمهوری اسلامی آرزوهای جوانی هوشمند را با شلاق و زندان از او گرفت. اما نباید بگذاریم که جان این جوان را هم بگیرد. از همین رو درخواست من از همه آزادی خواهان و سازمان‌های مدافع حقوق انسان این است که تا آنجا که در توان دارند به نجات هوشمند برخیزند و به خانواده ما برای بازگرداندن هوشمند به آغوش گرم پدر و مادر و خواهران و برادرانش کمک کنند”.

محمد استاد قادر از اهالی سقز و هوشمند علی پور اهل شهرستان سردشت در تاریخ  ۲۳ شهریورماه ۱۳۹۷, توسط  در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سنندج از بابت اتهام “بغی” مورد تفهیم اتهام گرفته بودند. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱۶ مردادماه ۱۳۹۷, صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران اقدام به پخش برنامه‌ای کرد که در آن این دو زندانی به نقش خود در حمله به یک پایگاه امنیتی واقع در سقز اعتراف می‌کردند که خسارت مالی به پایگاه را در پی داشت. با این وجود خانواده‌هایشان گفته‌اند که اعترافات در نتیجه‌ی شکنجه صورت گرفته و ایشان اقدام مسلحانه‌ای انجام ندادند. 

برچسب هافعالان سیاسیفعالان سیاسی در ایرانمحاکمه شهروندانمحاکمه شهروندان در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراننقض حقوق شهروندان کرد در ایرانهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیهوشمند علی پورهوشمند علیپورهوشمندعلی پورهوشمندعلیپوروکیل مدافع هوشمند علیپوروکیل هوشمند علی پورورد احزاب کوردکردستان احزاب کوردیاحزاب مخالف نظاماحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیاحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظامارتباط با احزاب کوردارتباط با احزاب کوردیبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتبازداشت شهروندان کردحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسرکوب احزاب در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کوردایرانشهروندان کردشهروندان کرد اهل سنتشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندان کردایرانشهروندان کرددر ایرانشهروندان شهروندان کرد در ایرانشعبه ۲دادگاه انقلاب سنندجشعبه دو دادگاه انقلاب سنندجشعبه دیوان عالی کشورشعبه۲ دادگاه انقلاب سنندجشعبه۲دادگاه انقلاب سنندجعضویت در احزاب کورد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: