•                  
شنبه , ۲۹ خرداد , ۱۴۰۰
شنبه, ژوئن 19

اعزام حسین موسی خانی, زندانی سیاسی به مرخصی

0
430

حقوق بشر در ایران – در ساعات پایانی شنبه ۱۶اسفند ماه ۱۳۹۸, حسین موسی خانی, ساکن شهرستان شهریار, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۵ سالن ۴ سلول ۲ زندان تهران بزرگ, که پیش از این از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان شهریار از بابت اتهام “توهین به رهبری فضای رسانه ای” به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود به مرخصی ۴۵ روزه اعزام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, در ساعات پایانی شنبه ۱۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, حسین موسی خانی, فرزند شاه علی, ساکن شهرستان شهریار, متولد ۱۳۵۶, که در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۸ ماهه خود از بابت اتهام “توهین به رهبری” بود پس از تودیع قرار کفالت به مرخصی اعزام شد. این مرخصی با توجه به شیوع ویروس کرونا و وسعت ابتلای شهروندان ایران به این ویروس صورت گرفته است.

اعطای این مرخصی به حسین موسی خانی, در راستای شیوع ویروس کرونا در کشور می باشد. عدم دسترسی زندانیان محبوس در زندانهای ایران به مواد ضدعفونی کننده محیط و تکمیل نبودن تجهیزات پزشکی در بهداری زندانها از جمله دلایلی است که می تواند جان زندانیان را از مراحل اولیه ابتلا به ویروس مرگ بار کرونا در معرض تهدید صد در صد قرار بدهد.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “اعزام به مرخصی این زندانی سیاسی با توجه به شیوع ویروس کرونا و گسترش ابتلای زندانیان محبوس در زندانهای ایران حسین موسی خانی تا روز ۱۵ فروردین ماه سالجاری اعزام شد”. 

با آغاز روند دادرسی بر پرونده حسین موسی خانی, وی در فروردین ماه ۱۳۹۷, توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب شهرستان شهریار از بابت اتهام “توهین به رهبری در فضای رسانه ای”, مورد محاکمه قرار گفت و به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از ارجاع پرونده وی به دادگاه تجدید نظر عینا مورد تائید قرار گرفت. 

در تاریخ ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۸, پس از ابلاغ اجرائیه حکم صادره توسط شعبه ۴ واحد اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی  و انقلاب شهرستان شهریار به حسین موسی خانی, پس از بازداشت به قرنطینه زندان اوین منتقل شد و پس از ۳ روز به اندرزگاه ۸ سالن ۹ منتقل شد و پس از آن به اندرزگاه ۷ سالن۱ منتقل شد. 

حسین موسی خانی, در تاریخ ۲۶ دی ماه سالجاری از زندان اوین به همراه جمعی دیگر از زندانیان سیاسی به تیپ ۵ سالن ۴ سالن ۲ منتقل شده بود. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, خانواده های ۲۴ نفر از زندانیان سیاسی محبوس در زندانهای تهران بزرگ, زندان اوین و زندان رجائی شهر کرج در نامه ای سرگشاده به ابراهیم رئیسی از وی خواستند برای پیشگیری از فاجعه انسانی که شیوع ویروس کرونا می تواند برای هر انسانی داشته باشد خواهان آزادی یا اعطای مرخصی به زندانیان شدند. در این نامه خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه آمده است “زندانیان به خاطر عدم برخورداری از امکانات بهداشتی و درمانی مناسب و قابل قبول و به دلیل زندگی جمعی و تنگاتنگ به شدت در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند”.

زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندانهای کشور, علیرغم بخشنامه رئیس قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی به زندانیان با محکومیت زیر ۵ سال، کماکان از اعزام به مرخصی محروم هستند.

همچنین وزارت بهداشت ایران از روز ۳ اسفند با انتشار آمار روزانه موارد ابتلا و مرگ را آغاز کرد. اطلاعاتی در مورد موارد احتمالی در روزهای قبل وجود ندارد. همچنین تردیدهایی درباره دقیق بودن آمارهای اعلام شده مطرح شده است. از جمله از سوی نماینده قم در مجلس ایران. با این حال تنها آمار رسمی داده‌های وزارت بهداشت ایران است.

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هافضای مجازفضای مجازیفضای مجازی در ایرانفضای رسانه ایفضای رسانه ای در ایرانفعال فضای مجازیقرنطینه بیماران کرونا در ایرانمرخصیمرخصی استعلاجیمرخصی به زندانیمرخصی به زندانیانمرخصی زندانیمرخصی زندانی سیاسیمرخصی زندانیانمرخصی زندانیان سیاسینافرمانی مدنی زندانیان سیاسیویروس کروناویروس کرونا در ایرانویروس کرونا در استان قزوینویروس کرونا در زندانهای ایرانکروناکرونا ویروسکرونا ویروس در ایرانکرونا در ایرانکرونا در ارومیهکرونا در زندان تهران بزرگکرونا در زندانهای ایرانآلودگی به ویروس کروناابتلا به بیماری کروناابتلای زندانیان به ویروس کرونااتهام توهین به رهبریاخبار سرکوب شهروندان در ایراناستان خوزستان بیماری کرونابیماری کرونابیماری کرونا در ایرانبیماری کرونا در زندان مرکزی ارومیهبیماری کرونا در زندانهای ایرانبیماری زندانی سیاسیتوهین به رهبریتیپ یک زندان تهران بزرگتیپ ۱ سالن ۹ زندان تهران بزرگتیپ ۵ زندانتیپ ۵ زندان تهران بزرگتیپ پنج زندان تهران بزرگتیپ۵ زندان تهران بزرگحق مرخصی زندانیحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیحسین موسی خانیحسین موسی خانی زندانی سیاسیدادگاه انقلاب شهریاردادگاه انقلاب شهرستان شهریاردادگاه تجدید نظرزندان اوینزندان تهران بزرگزندان تهران بزرگ تیپ ۵زندانی سیاسیزندانی سیاسی حسین موسی خانیزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانیان مبتلا به کرونازندانیان تیپ 5 زندان تهران بزرگزندانیان در زندان تهران بزرگزندانیان زندان اوینزندانیان زندان تهران بزرگزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی زندان اوینسرکوب شهروندان در ایرانشهرستان شهریارشهرستان شهریازشیوع ویروس کروناشیوع بیماری کرونا در ایرانشکنجه زندانیان در ایرانشعبه ۴ دادگاه انقلاب شهریارصدور حکم حبس تعزیریعلیشاه عوضعلائم کرونا

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: