•                  
جمعه , ۰۹ آبان , ۱۳۹۹
جمعه, اکتبر 30

خانواده های زندانیان سیاسی خواهان آزادی یا اعطای مرخصی به زندانیان شدند

0
277

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و افزایش تعداد نفرات مبتلا به این ویروس که در مراحل پیشرفته می تواند سبب مرگ انسان بشود جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی محبوس در زندانهای کشور در نامه ای سرگشاده به ابراهیم رئیسی, ریاست قوه قضائیه خواستار آزادی و یا اعطای مرخصی به زندانیان سیاسی شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, خانواده های ۲۴ نفر از زندانیان سیاسی محبوس در زندانهای تهران بزرگ, زندان اوین و زندان رجائی شهر کرج در نامه ای سرگشاده به ابراهیم رئیسی از وی خواستند برای پیشگیری از فاجعه انسانی که شیوع ویروس کرونا می تواند برای هر انسانی داشته باشد خواهان آزادی یا اعطای مرخصی به زندانیان شدند. 

این خانواده‌ها با تاکید بر این که اخبار نگران ‌کننده‌ای از شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها منتشر شده است یادآوری کردند که در فقدان دسترسی زندانیان به امکانات بهداشتی و پزشکی مناسب و زندگی جمعی, زندانیان آنان را در خطر ابتلا به این ویروس خطرناک قرار می‌دهد و این می‌تواند به یک فاجعه انسانی به بار بیاورد. 

متن نامه سرگشاده خانواده های زندانیان سیاسی خطاب به ابراهیم رئیسی به شرح ذیل می باشد: 

“با توجه به اخبار نگران کننده در مورد شیوع ویروس کرونا در زندان‌های کشور و نظر به اینکه زندانیان ضمن عدم برخورداری از امکانات بهداشتی و درمانی مناسب و قابل قبول، به دلیل زندگی جمعی و تنگاتنگ به شدت در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند، ما جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی به منظور جلوگیری از وقوع یک فاجعه انسانی خواهان آزادی یا حداقل مرخصی قابل قبول زندانیان تا پایان دوران بحران هستیم.

بدیهی است در صورت کوتاهی در این امر مسئولیت هرگونه خطر احتمالی متوجه مسئولان ذیربط خواهد بود”.

از طرف خانواده‌های زندانیان : محمود بهشتی لنگرودی / اسماعیل عبدی / محمد حبیبی / نرگس محمدی / امیرسالار داودی / فرهاد میثمی / رویین عطوفت / جعفر عظیم زاده / شهناز اکملی / مجید آذرپی / آتنا دائمی / سام رجبی / مراد طاهباز / نیلوفر بیانی / عبدالرضا کوهپایه / امیرحسین خالقی / هوشنگ جوکار / طاهر قدیریان / ندا ناجی / مهرداد محمد نژاد / محمد ابوالحسنی / پیمان کوشک باغی / ارس امیری / جعفر فاضل

در توضیحات بیشتر در مورد شیوع ویروس کرونا در ایران لازم به ذکر است؛ این ویروس, به شدت در حال سرایت به انسانهاست و موجی از نگرانی را در ایران پس از گذشت ۳هفته از ورود این بیماری در کشور و اعلام دیر هنگام مسئولان وزارت بهداشت پس ابتلای ۱۳۹ نفر به این بیماری و جان باختن ۱۹ نفر به نسبت سایر کشورهای دیگر که در حال مبارزه با این بیماری هستند بوجود آورده است.

همچنین وزارت بهداشت ایران از روز ۳ اسفند انتشار آمار روزانه موارد ابتلا و مرگ را آغاز کرد. اطلاعاتی در مورد موارد احتمالی در روزهای قبل وجود ندارد. همچنین تردیدهایی درباره دقیق بودن آمارهای اعلام شده مطرح شده است. از جمله از سوی نماینده قم در مجلس ایران. با این حال تنها آمار رسمی داده‌های وزارت بهداشت ایران است.

روز سه شنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, احمد امیرآبادی فراهانی, نماینده مردم قم در مجلس اعلام کرد در حوزه انتخابیه وی یعنی شهر قم که کانون شیوع این بیماری بوده از نظر شیوع ویروس کرونا وضعیت خوبی ندارد و عملکرد دولت و دستگاههای اجرائی در کنترل این ویروس ناموفق بوده و پس از اعلام جان باختن ۵۰ نفر از شهروندان قم که در اثر بیماری کرونا از آمار جدیدِ مرگ و میر کرونا در این استان که بنا بر تائید مسئولان وزارت بهداشت و درمان مرکز شیوع این بیماری در ایران بوده خبر داد و این نماینده مجلس در ادامه هم تاکید کرد که متاسفانه ۳ هفته پس از ورود این ویروس به کشور موضوع از طرف وزارت بهداشت و مسئولان اعلام عمومی شد.

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

 

برچسب هازندانی سیاسیوزارت بهداشتزندانیان سیاسی و عقیدتیوزیر بهداشتزندانی سیاسی بلوچمحرومیت از حق درمان زندانیخانوادهزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانیان سیاسیمحرومیت از حق درماننامه زندانیان سیاسینامه زندانی سیاسیزندان رجائی شهر کرجخدمات پزشکیزندانی سیاسی کوردزندان تهران بزرگزندانی سیاسی زنزندانیان سیاسی در ایرانحق درماننقض حقوق بشر در زندان رجائی شهرزندانی سیاسی در ایرانبیماری زندانیان در ایرانحق درمان زندانیبیماری زندانی سیاسیبیماری زندانیان سیاسیوزارت بهداشت و درمانبیماری زندانیانحق درمان زندانیان در ایرانزندانیان زندان اوینحق درمان زندانیانمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایرانبیماری زندانیان سیاسی در ایراننامه سرگشاده زندانیان سیاسیزندانیان سیاسی ایرانزندانیان سیاسی زندان اوینزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیوزیر بهداشت و درمانزندانیان محروم از حق درمانویروس کروناکروناشیوع بیماری کرونا در ایرانکرونا ویروسویروس کرونا در ایرانبیماری کروناکرونا در ایرانده نمکی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: